A szlovák versenyhivatal tegnap áldását adta arra a Mol és a Slovnaft által tavaly év végén bejelentett, valójában inkább formális ügyletre, amelynek keretében a Mol által korábban az országban működtetett 17 benzinkutat üzemeltető Mol Slovenskót megveszi a Slovnaft. A Mol Slovensko, amely 1996-ban 318 millió forint alaptőkével jött létre, 1999-ben 4 milliárd forintot meghaladó árbevételt realizált.
A kutakat hamarosan integrálják a Slovnaft hálózatába, amelybe a Slovnaft a következő három évben mintegy 5 milliárd koronát tervez befektetni. A társaság azonban egyelőre nem bővítheti tovább hálózatát Szlovákiában, mivel a versenyhivatal piacrészesedési korlátot állított fel a jelenleg a piac 30 százalékát ellenőrző cég elé (122 kút Slovnaft és 191 kút Benzinol logóval). A most átveendő 17 kutat a Slovnaft logója alatt fogják működtetni.
A Mol-Slovnaft együttműködés keretében a Slovnaft új termékcsalád, a Tempo Plus bevezetését kezdi meg. Ez a Mol Tempo üzemanyagcsaládjának mintájára készült, adalék anyagokkal dúsított márkatermék lesz, amelyet az eltérő finomítói technológia folytán némileg más módon állítanak elő, mint a Mol hasonló termékét.
Eközben a cseh benzinkúthálózatban is változások következtek be a napokban. Az OMV ugyanis korábbi ajánlatához képest jóval olcsóbban, 352,9 millió euróért megvette a csődbe ment Petra nevű benzinkút-üzemeltető vállalatot, annak 36 benzinkútjával egyetemben. (Árverésen egyszer már 550 millió eurót is kínált.) Az OMV cseh hálózata ezzel 147 kútra bővült. A Mol és az OMV által is nagy érdeklődéssel figyelt Szerbiában ugyanakkor várhatóan júniusban mégsem kerül sor a Beopetrol privatizációjára. A 200-nál több kútból álló kúthálózat eladása mintegy három hónapot csúszik, az ügylethez ugyanis rendeletmódosítás is szükséges.
A. A. G.
