A francia Servier AS, az Egis Rt. többségi tulajdonosa is érdeklődik a kolozsvári székhelyű Terapia S.A. gyógyszergyár megvásárlása iránt - értesült a Ziarul Financiar című román üzleti napilap. A Servier mellett egy görög és egy másik, meg nem nevezett francia gyártó tett vételi ajánlatot a harmadik legnagyobb román gyógyszergyárra, miután annak 17 százalékos tulajdonosa, a Romanian Investment Fund (RIF) bejelentette: 2003 végéig meg kíván válni részesedésétől.
A kardioviszkuláris és antidepresszáns gyógyszereket, fájdalomcsillapítókat, vitaminokat és diabéteszes készítményeket gyártó, 4,3 százalékos hazai piaci részesedéssel rendelkező Terapia tulajdonosai a ciprusi bejegyzésű RIF-en kívül az ugyancsak ciprusi Romanian Investment Fund 20, a bukaresti Romferchim 17,95, a New Century Holdings mintegy 8 és a Labrador Partners L.P. 5,27 százalékkal. A bukaresti tőzsdén jegyzett cég papírjainak árfolyama 16 százalékkal emelkedett az elmúlt két hétben, az év eleje óta pedig több mint duplájára, 2350 lejről 5050-re nőtt, ennek alapján a cég 46 millió dollárt ér, a 20 százaléka pedig 9,2 millió dollárba kerülne.
Megfigyelők szerint nem zárható ki, hogy a Servier - 1997-es lengyelországi terjeszkedéséhez hasonlóan - magyar leányvállalatát is bevonja az akvizícióba. Akkor a francia társaság többségi tulajdont szerzett, az Egis pedig kisebbségi részesedést vásárolt az azóta keveset emlegetett lengyel gyárban (NAPI Gazdaság, 1997. július 10., 6. oldal). Elemzők szerint a Servier a francia piacon idén nehézségekkel küszködik, és az sem lehetetlen, hogy - történetében először - nem lesz nyereséges. Mindezt piaci szakértők azzal magyarázzák, hogy a közepes méretű francia cég nem tudja állni a versenyt a nagyobb gyártókkal. Ebben a helyzetben nem lenne túl logikus lépés egy közvetlen akvizíció a francia vállalat részéről.
A közép- és kelet-európai piacokat stratégiájának fókuszába emelő Egis számára viszont a Terapia ideális célpont lehetne. Ezzel egybevág, hogy a Terapia árbevételének felét adó exporton belül három legfontosabb piaca Nyugat-Európa, Oroszország és Lengyelország, ez utóbbi kettő pedig az Egisnél is kiemelt célterület. A befektetés mérete nem tűnik irreálisnak, a 9,2 millió dollárt az Egis néhány havi cash flow-ból finanszírozni tudná. A társaság nyeresége egyébként tavaly 40 százalékkal nőtt, és 218 milliárd lejt, mintegy kétmilliárd forintot tett ki, ami az Egis tavalyi adózott nyereségének csaknem 30 százaléka. Egyébként nem az Egis lenne az első magyar gyógyszergyár, amely Romániában terjeszkedik. A Richter 1998-ban vett meg egy kisebb erdélyi gyárat, a marosvásárhelyi Armedicát, amelyre a vételárat és a beruházásokat beleszámítva eddig 10 millió dollárt költött. A Terapiának is az lenne a vonzereje, mint az Armedicának, vagyis az olcsó tablettázás és egyéb gyártási folyamatok kihelyezése.
A Richternek tavaly - elsősorban az orális fogamzásgátlók eladásának vártnál gyorsabb növekedése miatt - 6 millió dollár volt a romániai forgalma, ennek több mint felét az Armedica adta. A marosvásárhelyi gyár - amely a Richter számára mint regionális fejlesztési bázis is jelentős - nem konkurense a Terapiának. A NAPI Gazdaság úgy értesült, hogy a Richter - bár figyelemmel kíséri a román gyógyszerpiaci fejleményeket - nem érdeklődik a Terapia iránt.
A román gyógyszerpiac megfigyelők szerint az évtized második felére a régió egyik legígéretesebb növekedési potenciált felmutató piaca lehet. Miközben a magyar gyógyszerfogyasztás egy főre számítva jelenleg mintegy 130, a lengyel 100 dollár, a román fogyasztás alig haladja meg a 20 dollárt, ugyanakkor ez a szint négy-öt éven belül elérheti az 50-60 dollárt (a növekedés volumenben természetesen jóval kisebb lesz, mint árban). A piac ígéretes voltát jelzi, hogy míg korábban a külföldiek közül elég jelentős volt a kisebb, indiai, török és görög generikus-gyártók jelenléte, most már az igazán nagyok is látnak perspektívát Romániában.
Az Egis romániai értékesítése dinamikusan nő. Míg 2000-ben egész évben volt 2,7 millió dollár az oda irányuló forgalom, addig ugyanennyit sikerült elérni a 2002 márciusában zárult első félévben. (A kevésbé aktív Chinoinnal együtt a magyar gyógyszeripar az 500 millió dollárra becsülhető román piac több mint 2 százalékát mondhatja magáénak.)
Az akvizíció megvalósulásával - még a Richter sikeres lengyel gyárvásárlása esetén is - tovább szűkülhetne a Richter és az Egis részvényenkénti nyeresége közötti különbség, és ezzel vélhetően párhuzamosan a két papír árfolyama közötti olló is. Kérdés persze, hogy a hazai gyógyszer-árszabályozás legújabb fejleményei hogyan érintik a két papírt.
Korányi G. Tamás-Molnár Gergely
