BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Beszállna az EBRD a varsói értéktőzsdébe

A londoni központú fejlesztési bank kész kisebbségi részesedést vásárolni a varsói értéktőzsdében - jelentette ki az EBRD alelnöke. A térség legnagyobb értékpapírpiaca februárban az Euronexttel szövetkezett, ám a privatizáció végleges formáját még nem dolgozták ki. Az EBRD az EU-csatlakozás után sem vonulna ki a közép-európai államokból.

2002. június 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) kisebbségi befektetőként kész részt venni a varsói értéktőzsde privatizációjában - nyilatkozta Hanna Gronkiewicz-Waltz, az EBRD alelnöke, aki korábban a lengyel jegybank kormányzója is volt. A varsói tőzsde 98 százaléka jelenleg a kincstárügyi minisztérium, a fennmaradó rész pedig brókerházak tulajdonában van. Mint mondta, a pakettet 5-10 éves időtávra szóló befektetésként kezelnék. A lengyel kormány jelenleg dolgozik a varsói tőzsde privatizációs programján. A korábbi kormányzat tervei szerint az állam részesedése 25 százalékra csökkent volna, 40 százalékot pedig stratégiai befektetőnek szántak.
A lehetséges stratégiai befektető kiléte még nem ismert, mindenesetre iránymutatásul szolgálhat, hogy a varsói tőzsde februárban együttműködési megállapodást kötött a párizsi, brüsszeli és amszterdami tőzsdék fúziójával létrejött Euronexttel. (A februári egyezség lehetővé teszi, hogy a felek közvetlenül kereskedhessenek egymás piacain.) A varsói tőzsdét vonzóvá teheti a nagy tőzsdeszövetségek versenyében, hogy a legnagyobb közép-európai értékpapírpiac a maga mintegy 30 milliárd dolláros kapitalizációjával.
Gronkiewicz-Waltz egyúttal cáfolta azokat az értesüléseket, amelyek szerint az EBRD megválna a lengyel társaságokban jelenleg birtokolt részvényeitől. A banknak többek között a Pekao SA lengyel pénzintézetben van 6,6 százalékos részvényhányada. Az alelnök hangsúlyozta, hogy az EBRD nem szándékozik kivonulni az EU-tagjelölt országokból azok uniós csatlakozása után sem. A bank korábban részt vett a magyarországi privatizációban, többek között a BorsodChemben és a Rábában vásárolt részesedést - előbbitől a tavaly nyári vételi ajánlat során már megvált, a Rábában viszont továbbra is 10,55 százalékkal rendelkezik.
A következő években a bank évente mintegy hárommilliárd eurót készül befektetni a kelet-közép-európai térségben, amiből egymilliárd jutna a fejlettebb országokra, egymilliárd Oroszországra és ugyancsak egymilliárd az elmaradottabb államokra (például Bulgáriára, Romániára, Horvátországra vagy Jugoszláviára). Ennek az összegnek hozzávetőleg 65 százaléka kölcsön, 35 százaléka pedig tőkebefektetés lenne.
(NAPI)

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet