Az amerikai értéktőzsde (American Stock Exchange - Amex) bejelentette, hogy a közeljövőben Nasdaq-részvényekkel is megkezdi a kereskedést. A tőzsde történetében még nem fordult elő, hogy az Amexen nem jegyzett papírok forgalmazásába kezdjen. A Nasdaq-részvények forgalmazása a várakozások szerint jelentős bevételtöbbletet hozhat az Amexnek. A lépéssel mindazonáltal a magát éppen profitorientált társasággá alakító Nasdaq is komoly versenytársat kapott. Az Amex példáján felbuzdulva a cincinnati és a bostoni tőzsde máris bejelentette, hogy őket is érdekelné a Nasdaq-papírok forgalmazása.
A részvényforgalom szempontjából az Amex régóta háttérben szorult a New York-i tőzsde (New York Stock Exchange - NYSE) és a Nasdaq mögött, de az utóbbi években ezt sikerült ellensúlyoznia az opciók és a tőzsdén forgalmazott befektetési alapok kereskedésével. Ugyanakkor e két terméktípus piacán is egyre élesebb a verseny, s ez érthetően az Amex bevételeinek csökkenéséhez vezetett.
Az Amex opciós piaca a második legnagyobb az Egyesült Államokban - közvetlenül a Chicago Board Options Exchange után. Az előkelő hely fenntartásához azonban tenni kellett valamit. Mivel a legkedveltebb opciós termékek éppen a Nasdaq volatilis vezető részvényei, az Amexen megkötött opciót hedge-elni vágyó befektetők viszont gyakran panaszolták, hogy az adott részvénnyel egy másik tőzsdén kereskednek, így kézenfekvő megoldásként kínálkozott, hogy főleg azokkal a részvényekkel kezdik meg a kereskedést, amelyek vezetik az opciós toplistát.
(NAPI)
