BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Mol is jelezte érdeklődését az INA-ra

A május 31-i határidő lejártáig tíz társaság jelezte hivatalosan is érdeklődését az INA 25 százalékos részvénycsomagjának megvásárlásra. A tíz társaság között ott van a Mol mellett az OMV és az Eni is.

2002. június 2. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tíz társaság, köztük a Mol Rt., az osztrák OMV AG és az olasz Eni S.p.A. is érdeklődését fejezte ki a horvát állami olaj és gáztársaság, az INA Industrija Nafte d.d. megvásárlása iránt - tudósított a Bloomberg a Vjesnik című horvát lapban megjelent, meg nem nevezett forrásokból származó értesülésekre hivatkozva. A magyar Mol Rt. valóban az érdeklődők között van, ezt lapunk kérdésére Áldott Zoltán, a Mol stratégiai vezérigazgató-helyettese is megerősítette.
A péntek délutáni határidőig leadott tíz érdeklődést kifejező levél a társaság 25 százalék plusz egy szavazatot kitevő részvénycsomagjára jelzi, hogy a korábban súlyosan veszteséges működésből tavaly nyereségessé váló INA iránt jelentős az érdeklődés. Másfelől a levél önmagában még nem jelent sokat, hiszen ez csupán arra jó, hogy június folyamán az érdeklődők még mindig konkrét ármegjelölés nélkül ajánlatot tehessenek és a társaság konkrét átvizsgálására is csak ezután kerülhet sor. A végleges ajánlatok megtétele ezt követően, szeptemberben várható. A horvát kormány a május 10-én megkezdett privatizációs folyamatot maga is legkorábban decemberben tervezi lezárni.
A Mol szándékairól az érdeklődésen túl szintén nem sokat lehet tudni, hiszen a jelenlegi privatizációs koncepció jelentősen megváltozott a korábbi elképzelésekhez képest. Korábban a jóval kisebb értékűnek tartott INA (az elemzői becslések 750 millió és egymilliárd dollár közé tették a társaság értékét, míg a Molét akkor 2,6 milliárdra) elvileg egyesült volna a Mollal. A mostani kisebbségi, de blokkoló részesedés vásárlása egy teljesen más történet, ráadásul maga az INA is sokat változott. A horvátországi benzinárakat már nem kell a társaságnak a Mol hazai gyakorlatához hasonlóan finanszíroznia és az országkockázat is jelentősen csökkent. Vélhetően ezért is közeledett jelentősen a két társaság értékelése egymáshoz, igaz, pontos számot az INA esetében a kizárólagos állami tulajdon miatt nehéz mondani. A jelenlegi becslések - melyek vélhetően azért inkább az eladó elképzeléseit, mint a valós piaci értéket tükrözik - az INA értékét körülbelül 1,8 milliárd dollárra teszik. A Mol kapitalizációja ugyanakkor alig több mint 2 milliárd dollár, ami egyértelműen a rendezetlen hazai gázárhelyzetnek tudható be.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet