BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A gázáremelés elmaradása miatt esett a Mol

2002. május 28. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az előző napinál jóval nagyobb, 6,4 milliárd forintos forgalommal, ugyanakkor masszív áreséssel zárta a tegnapi napot a Budapesti Értéktőzsde. A részvényindex a nap folyamán több mint 200 ponttal csökkent, egyedül az utolsó percekben bekövetkező eladási pozíciózárások görbítették némileg fölfelé az egyébként vigasztalanul lefelé haladó indexet.
A nap vesztese egyértelműen a Mol volt. Az olajtársaság részvénye több mint 3 százalékkal esett vissza, folytatva az előző hetekben is jellemző csökkenést. Tegnap már 5200 forint alatt is járt az árfolyam, ezen csak a nap végi, feltehetően technikai emelkedés segített valamelyest. A nagy áresés hátterében vélhetően Szalai Gábornak, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) új politikai államtitkárának az Industria tegnapi energiapolitikai konferenciáján elhangzott kijelentése állt, mely szerint az új szabályozás megalkotásáig már nem lesz gázáremelés. Mivel az új szabályozás a jövő év elejénél hamarabb nem várható, a idei júniusi áremelés szinte bizonyosan elmarad, ami az év végére a Molnál már jelentős veszteségeket eredményezhet.
A Mollal ellentétben a vegyipari részvények piacán optimista volt a hangulat, a befektetőket - úgy tűnik - a hírek teljes hiánya sem tudja megingatni abban a hitükben, hogy a két cég körül hamarosan történik valami. A BorsodChemre tegnap már a rég nem látott 5 ezer forintos árfolyamszinten is született kötés, míg a TVK esetében 3600 forint volt az árcentrum.
A vegyipari papírokat leszámítva azonban nem sok örömük lehetett a befektetőknek a tegnapi napban. A blue chipek szinte mindegyike csökkenő áron cserélt gazdát. A Matáv árfolyama az előző napi esést folytatva újabb egy százalékkal lett alacsonyabb. A Richter papírjai még jobban megszenvedték az általános rossz hangulatot, 1,8 százalékos áresés után 16 300 forinton zárt a gyógyszergyári részvény. Érdekes módon a viszonylag nagy mennyiségben forgó Egis nem követte a nagyobb testvérét, a záróára hajszálra megegyezett az előző napival.
Minimális mértékben csökkent a Démász árfolyama, annak ellenére, hogy a társaság újabb 5 ezer részvény eladását jelentette be tegnap. Tovább folytatódott viszont az econet árfolyamának lemorzsolódása, a részvényért a nap végén már csupán 88 forintot adtak. Nagymértékű árfolyamcsökkenés következett be a Prímagáz piacán, a korábban a 200 forintos osztalék miatt vásárolt részvénytől - úgy tűnik - nem várnak sokat a jövőre nézve a befektetők, legalábbis ez tűnik ki a tegnapi közel 5 százalékos áresésből.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet