BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még egy veszteséges negyedév a Mezőgépnél

Az orosházi Mezőgép Rt. 39 százalékkal növelte árbevételét az első negyedévben, de eredménye - főleg két autóipari megrendelés csúszása és az átszervezési költségek miatt - 21 millió forint veszteség lett. Ahhoz, hogy az impozáns forgalomnövekedést az eredmény jelentős javulása kísérje, az érintett projektek a tervezettnek megfelelő felfutására, vagyis egy kis autóipari konjunktúrára volna szükség.

2002. május 14. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Mezőgép árbevétele 3,457 milliárd forint volt az első negyedévben, ami 38,7 százalékos növekedést mutat az egy évvel korábbihoz képest. A két fő üzletág közül az autóipari alkatrészek és precíziós megmunkálás területe 742 millió forinttal, a mezőgazdasági gépgyártó üzletág pedig 223 millió forinttal növelte bevételeit. A forgalom tervezett mértékű emelkedését ugyanakkor beárnyékolta, hogy két jelentős autóipari megrendelő visszafogja vásárlásait vagy csak jóval kevesebb terméket vesz át, mint korábban.
Ez a körülmény és az autóipari beszállítókat sújtó éles árverseny okozta, hogy a társaság önköltsége a forgalomnál nagyobb ütemben nőtt és az árbevétel 86,3 százalékára emelkedett az egy évvel korábbi 82,9 százalékról. Az önköltség emelkedéséhez a két mezőgazdaságigép-gyártó divízió összevonásának egyszeri költségei is hozzájárultak. Jó jel ezzel szemben, hogy a kontrollálható költségek 445-ről 408 millió forintra csökkentek.
Az üzemi tevékenység eredménye így 61,2 százalékkal, 55 millió forintra csökkent, vagyis míg egy évvel ezelőtt az árbevétel 5,7 százalékát tette ki, idén csak 1,6-ot. A gyorsjelentés szerint legnagyobb hatást az üzemi eredményre - az értékesítés önköltségének növekedése mellett - az árfolyamnyereség árfolyamveszteségbe való átfordulása gyakorolta. Ez a tétel önmagában 183 millió forinttal rontotta az eredményt.
Kedvező fejlemény, hogy a belföldi értékesítés árbevétele a mezőgazdaságigép-gyártás területén 223 százalékkal, 116 millió forintról 374 millió forintra nőtt, elsődlegesen - az állami gépvásárlási támogatások miatt megnövekedett - csőtörő gépek (kukoricabetakarítógépek) értékesítésének köszönhetően.

Minden bizonnyal a magasabb nyereséghányaddal rendelkező csőtörőgyártás növekedése tette elkerülhetővé az egyes autóipari megrendelések, a növekvő amortizáció, az árfolyamveszteség és az átszervezési költségek miatti nagyobb veszteséget. A társaság első negyedévi mérleg szerinti vesztesége így 21 millió forint volt az egy évvel korábbi 110 millió forintos nyereség és az előző negyedév 63 milliós vesztesége után.
A Mezőgép vezetősége úgy véli, a megszerzett új munkáknak köszönhetően az általános autóipari dekonjunktúra ellenére is tovább tudja növelni árbevételét. Az említett autóipari projektek tervezett szintre történő felfutásával várakozásaik szerint a társaság eredményessége is számottevően javul. A Mezőgép az utóbbi negyedévekben látványosan növelte árbevételét, ami az autóipar magához térése esetén valóban ugrásszerű javulást hozhat a társaság eredményességében. Erre azonban a jelek szerint még várni kell, a problémás projektekkel kapcsolatban az elmúlt két hónapban sem történt kedvező fordulat.
A Mezőgép tulajdonosai főleg külföldi intézmények (87,6 százalék), belföldi intézményi befektetők 6,78 százalékkal, belföldi magánszemélyek 1,78 százalékkal, a Mezőgép-alkalmazottak 3,89 százalékkal szerepeltek a részvénykönyvben. A kanadai Linamar 62,76, a Budapest Növekedési Alap változatlanul 5,9 százalékot tart a kezében.
M. G.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet