Az egyesület szakértői a jövő hétre dolgozzák ki a kárpótlási folyamat lezárását, a még piacon lévő kárpótlásijegy-tömeg beváltását célzó javaslataikat. Ádám Zsigmond, az egyesület szakértője elmondta, hogy az összesen kiadott, mintegy 144 milliárd forint címletértékű kárpótlási jegyből legfeljebb 7 milliárdnyi lehet a piacon, jelentős részben alanyi kárpótoltaknál, maradványjegyként. Összesen 1,8 millió határozatot adtak ki, mintegy 1,3 millió ember vett fel kárpótlási jegyet, így aligha túlzás 150 ezer körülire becsülni a még jegyet őrző kárpótoltak táborát. Mintegy 2,5 milliárd forintnyira becsülhető a BÉB Rt.-nél lévő jegymennyiség, ez értelemszerűen hosszú távú jegybefektetők, köztük kényszerbefektetőknek számító önkormányzatok tulajdonában van. A PM körülbelül 5 milliárd forint értékűre becsüli a még fel nem vett kárpótlási jegyek mennyiségét, ám ez - az egyesület álláspontja szerint - nem lehet akadálya a jegyek piacról való kivonásának. A tőzsdei jegyforgalom alacsony szintje - tavaly átlagosan napi 12 ezer, az idén januárban napi 26 ezer jegy fordult meg a parketten - is bizonyítja, hogy a jegy mind kevésbé számít spekulációs célpontnak.
A szóvivő elmondta, hogy az egyesület hamarosan eljuttatja javaslatait a PM-hez, az IM-hez és a MeH-hez, utóbbihoz azért, mert úgy véli, hogy a jegymizéria megoldatlansága elsősorban nem szakmai, hanem politikai okokra vezethető vissza.
K. G. T.
