BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mérsékelt, de kitart az optimizmus

Az újabb amerikai makroadatok közül nem mindegyik okozott eufóriát, a befektetők többsége mégis úgy ítélte meg, egyelőre hinni lehet abban, hogy a recesszióval küszködő amerikai és európai gazdaság ismét fellendülhet. A részvényárfolyamok többsége így ha az előző napinál kisebb mértékben is, de tovább erősödött. A technológiai szektor mellett a bankpapírok is jól teljesítettek.

2001. december 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A régi szép időkre emlékezhettek a brókerek, hiszen jelentősen emelkedtek szerdán a részvényárfolyamok a New York-i tőzsdéken. A megjelent adatok szerint a harmadik negyedévben 1,5 százalékkal nőtt a termelékenység az USA-ban a nem mezőgazdasági ágazatokban, szemben az előzetes becslésben szereplő 2,7 százalékkal. Az először munkanélküli-segélyért folyamodók száma 18 ezerrel, 475 ezerre csökkent a múlt szombattal véget ért héten. Ez alig jelent csökkenést a korábbi adathoz képest és még mindig bőven meghaladja a szeptemberi események előtti 449 ezres csúcsot, nem is beszélve a tavalyi év 303 ezres heti átlagáról. A novemberi munkanélküliségi adat egyébként ma jelenik meg, elemzők 5,6 százalékot várnak, ami 5 és fél éves csúcsot jelentene. Az amerikai indexek ezt követően nem meglepően némi visszaeséssel nyitottak, de az ipari megrendelések emelkedését jelző, délután 4-kor megjelent adatok ismét az előző napi - a Dow esetében a tízezres, a Nasdaqnál pedig a kétezres - szint felé tornázták a börzemutatókat. A megrendelések 7,1 százalékkal emelkedtek októberben, szemben az egy hónappal korábbi 5,8 százalékos csökkenéssel. A kismértékű tengerentúli emelkedés alig érintette az európai részvénypiacokat, azok mérsékelt erősödéssel fejezték be a tegnapi kereskedést.
A vezető technológiai részvények, mint az Alcatel, a Vodafone és az Ericsson jól teljesítettek, de jó napot fogtak ki a bankpapírok is. Az ING részvényei mellett a német bankpapírokat (Deutsche Bank, Commerzbank) is keresték a befektetők. Az autógyárak részvényei ugyanakkor a BMW kivételével veszítettek értékükből. Az iparág az elmúlt hónapok eladásainak emelkedése ellenére a szakértők szerint még mindig nem jutott túl a mélyponton. A gyógyszergyári papírok közül a Bayer részvényesei gazdagodtak a nap végére, a cég tegnap jelentette be a reorganizációs terveit, amit kedvezően ítélt meg a piac. A befektetők tehát egyelőre kivárnak; a legtöbb vélemény szerint ugyan a fellendülés ismét megindulhat a közeljövőben, de sokak számára kérdéses, hogy az elmúlt időszak árfolyamesése során vásárlók a már elért nyereség fejében esetleg nem kezdenek-e nagyobb eladásokba. Ettől függetlenül az általános hangulat a hossz további folytatása felé mutat. A nemzetközi pénzpiacokon a tegnapi mélypont után az euró ismét a 88,2 centes határ fölé kapaszkodott.
M. J.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet