A korábbi gyakorlattal ellentétben nem decemberben, hanem januárban tartják a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) közgyűlését - jelentette be tegnap Horváth Zsolt ügyvezető igazgató a tőzsdetanács ülését követő sajtótájékoztatón. A január 8-i rendkívüli közgyűlésén szavaznak majd a tulajdonosok a részvénytársasággá történő átalakulásról, és várhatóan elfogadják az rt. alapító okiratát is. Az átalakulási közgyűlést csak később, várhatóan márciusban hívják össze, de a tervek szerint még az év első felében lezárul a részvénytársasággá alakulás folyamata. A zártkörű részvénytársaság részvényesei a tőzsdei vagyonhányaddal jelenleg is rendelkező magánszemélyek és társaságok lesznek, a tulajdonosi arányok a vagyonhányadokkal egyeznek meg. Az átalakulásra való tekintettel úgy módosították az alapszabályt, hogy a jelenlegi tisztségviselők mandátuma néhány hónappal meghosszabbodik, s így az új tisztségviselőket már az átalakulás után választják meg.
A tőzsdetanács hétfői ülésén tárgyaltak a bevezetési és forgalombantartási szabályzat módosításáról is, bár a konkrét döntés januárra csúszott át. A módosítás az új vállalatfelvásárlási szabályok hatálybalépése miatt vált szükségessé, hiszen jelenleg az értékpapírtörvény és a tőzsdei szabályzat nincs teljesen összhangban.
A felvásárláshoz kapcsolódó vételi ajánlat lezárulása után a tőzsdei kivezetéshez - a jelenlegi BÉT-szabályzattal ellentétben - ezentúl nem kell majd újabb vételi ajánlatot tenni.
Most a kiszorítási eljárással egyszemélyes társasággá alakuló cégek részvényeinek az értékpapírlistáról való törlése sem szerepel a szabályzatban. Ez történik egyébként a Graboplast esetében, ahol a fő tulajdonos elsőként alkalmazta a kiszorítási eljárást. Emiatt a társaság részvényeinek törlésére a szabályzattól eltérően, újabb vételi ajánlat nélkül fog sor kerülni.
A BÉT január 1-jétől szeretné megkezdeni egy újabb regionális tőzsdeindex számítását. A CETOP20 a régió 20 benchmark papírjából álló kosár lesz, a benne szereplő részvények száma országonként legfeljebb 7 darab lehet. Az indexet euróban denominálják, kapitalizációs súlyozású lesz, és felülvizsgálatára évente kétszer (április, október) kerül sor. Az új index mellett természetesen a CESI is tovább él.
A jövő évi tőzsdei szünnapokat érintő változás, hogy sem tőzsdei kereskedés, sem elszámolás nem lesz azokon a szombatokon, amikor egyébként munkanap van. (Idén még a kereskedési szünnap nem jelentett automatikusan elszámolási szünnapot is.) Az elszámolási ciklussal kapcsolatban az is elhangzott, hogy T+5 nap helyett akár már a jövő év második negyedévétől bevezetésre kerülhet a T+3 napos elszámolás. Erről az előzetes egyeztetések folyamatosan zajlanak.
Madarász János
