Csányi Sándor idén másodszor ad adott el OTP-részvényeket, először május közepén jelentett be egy 30 ezer darabos eladást. A részvények minden bizonnyal a tavalyi rendes éves közgyűlésen elfogadott, 2004-ig érvényes új vezetői opciós program révén kerültek a birtokába. A program szerint (NAPI Gazdaság, 2000. április 28., 11. oldal) a bankcsoport 71 felső vezetője (e körbe az it- és fb-tagok is beletartoznak) évente összesen legalább 35 500, legfeljebb 219 ezer OTP-részvényt vásárolhat a banktól a mindenkori - a közgyűlés utáni két hónapos periódus átlagában meghatározott - piaci ár 50 százalékáért. A vásárlás feltétele, hogy a bank adózott eredménye évente legalább az infláció 1,3-szorosával vagy azt legalább 5 százalékponttal meghaladó mértékben bővüljön. A csomagból az elnök évente legfeljebb 20, az alelnök 16 ezer részvényt kaphat.
Mivel az OTP 2000-es eredménye a követelménynél erőteljesebben nőtt (a magyar számvitel szerinti nem konszolidált eredmény 14,5, a konszolidált 30,2, az IAS szerinti pedig 26,2 százalékkal), kioszthatók voltak az opciós részvények. (Sőt a jelek szerint már a jövő évi kiosztás is valószínűsíthető, mivel a háromnegyed éves adózott eredmény már 20,1 százalékkal múlta felül a tavalyi adatot.)
Az OTP élén hamarosan tízéves jubileumát ünneplő Csányi Sándor már korábban is jelentős pakettet birtokolt. Idén májusban és most összesen 50 ezer részvényt adott el mintegy 750 millió forintos árfolyamon. Mint ismeretes, a bankelnök jórészt az opciós programok keretében vásárolt részvények értékesítéséből finanszírozta az OTP melletti másik „kedvenc” befektetését, a Villányi Borászat Rt.-t. A Chateau Teleki márkanevű vörösborairól ismert borászcég legnagyobb részvényese Csányi Sándor, és megfigyelők nem tartják kizártnak, hogy a cégben hamarosan újabb tőkeemelésre kerül sor.
(NAPI)
