BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sokat rontott a Vodafone az Antenna Hungária eredményén

Az Antenna Hungária Rt. vesztesége az év első kilenc hónapjában meghaladta a 4,3 milliárd forintot, ez közel 2 milliárddal több a félévinél. A piaci szereplők ugyan sok jóra nem számítottak, de a hatalmas pénzügyi veszteség így is újdonságszámba ment. A gyorsjelentésből kiderül, hogy a társaság gazdálkodásával alapjaiban nincs komoly gond, ám friss tőke nélkül baj lehet a közeljövőben.

2001. november 15. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Antenna Hungária Rt. (AH) gyorsjelentése alapján egyértelműen látszik a társaság tőkehiánya és a - Vodafone néven szolgáltató - VRAM Rt. vesztesége. Az MSZSZ szerint készült háromnegyed éves mérleg- és eredménykimutatást most először adott ki a társaság, így nincs összehasonlítási alap. Mindenesetre az első féléves 11,5 milliárd forinttal szemben szeptember végéig az AH árbevétele meghaladta a 17,5 milliárd forintot, ami nem számít rossznak. Ezen belül továbbra is a műsorszórás képviseli a legnagyobb súlyt a maga 11,1 milliárd forintos értékével, míg mögötte 1,7-1,7 milliárd forinttal az AntennaMikro szolgáltatás és a távközlési üzletág következik. A vállalatcsoport eredményessége üzemi szinten szintén jól alakult, a mostani 2,2 milliárd forint több mint 600 millióval haladja meg a féléves időszakot. A pénzügyi eredmény azonban már korántsem sikerült ilyen fényesre. A bevételek alig nőttek az elmúlt 3 hónapban, a költségek viszont látványosan emelkedtek. Az anyavállalat kamatfizetési kötelezettségei miatt 1,5 milliárd forintot fizetett ki eddig ilyen címen, míg - az AH 30 százalékos tulajdonában lévő - VRAM Rt. konszolidálása további 5 milliárd forinttal rontotta a számokat. A félévkor egyébként ez utóbbi még csak 3 milliárd forintos tételt jelentett. (Ebből kiderül, hogy a VRAM Rt. háromnegyed éves vesztesége 17 milliárd forint körül alakult.) A pénzügyi veszteség így meghaladta a 6 milliárd forintot, aminek következtében az adó és a kisebbségi részesedések kifizetése után a csoport mérleg szerinti eredménye 4,3 milliárd forintos negatív egyenleget mutatott.
A hosszú lejáratú hitelállomány meghaladta a 13 milliárd forintot, míg a rövid lejáratú a 6 milliárdot. Ez utóbbihoz azonban még hozzájön rövid lejáratú kötelezettségként a VRAM Rt. üzletrészvásárlásával kapcsolatos további 3 milliárd forint. Az AH nettó hitelállománya így mostanra meghaladta a 16,9 milliárd forintos saját tőkét, ami már a bankoknak is jelentős hitelkockázatot jelent. További problémát okozhat az is, hogy a mobilcég folyamatos tőkeigénye miatt az elkövetkező egy évben további 8-9 milliárd forintos kifizetés terhelheti az AH-t, ha meg akarja tartani részesedését a Vodafone-ban.
Az AH gazdálkodását tehát továbbra is a Vodafone teljesítménye és az esetleges tőkeemelés fogja meghatározni. A privatizáció már elég régóta késik, és az ebből befolyó tőke elmaradása komoly terheket ró a társaságra. A krónikus tőkehiány miatt a cég jövő év elejétől vélhetően már nem fogja tudni finanszírozni a fejlesztéseket, ami ebben az üzletágban elég nagy kockázatnak számít.
Madarász János

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet