A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvénytársasággá alakulásáról jövő márciusban dönthet a közgyűlés, maga az átalakulás pedig ennek tükrében még az első félévben megtörténhet - jelentette be egy tegnapi sajtótájékoztatón Horváth Zsolt, a BÉT ügyvezető igazgatója, akit egyébként éppen hétfőn nevezett ki véglegesen a tőzsdetanács (előtte megbízott ügyvezetőként tevékenykedett). A tőzsde vezetése megtárgyalta a Budapesti Értéktőzsde Rt. leendő alapító okiratának jelenlegi formáját és az átalakulás ütemtervét is. Az elképzelések szerint november közepén közös találkozót szerveznek a tőzsdetagok és a kibocsátók képviselőivel, hogy ismertessék a terveket. Ezután január 8-án kerül sor egy előkészítő közgyűlésre, majd márciusban az átalakulási közgyűlésre. A januári közgyűlés után várható a tőzsde középtávú stratégiájának a bemutatása is, hiszen a 2002-től 2004-ig szóló üzleti terv számai is csak ezután válnak publikussá.
Módosítások történtek a Bevezetési és Forgalombantartási Szabályzatban is, amit főként az új számviteli és értékpapírtörvény indokolt. Egyrészt mostantól az üzleti év zárónapjának nem kell egybeesnie a naptári év zárónapjával, másrészt a felvásárlási ajánlatok minimális árfolyamát ezentúl nem az elmúlt 6 hónap, hanem precízebben, az elmúlt 180 nap kurzusában kell meghatározni. A tőzsde egyébként megpróbál reagálni a piaci folyamatokra, ennek egyik jele, hogy a tervek szerint a manapság oly gyakori tőzsdei kivezetések előtt nem kell majd kétszer is nyilvános vételi ajánlatot tenni (az eddigi gyakorlat szerint általában egyszer a 33 százalék feletti tulajdonszerzésnél, majd pedig a későbbiekben, a kivezetésről szavazó közgyűlés után jelenik meg ilyen ajánlat).
Egy újságírói kérdésre Horvát Zsolt úgy nyilatkozott, hogy a tőzsde információja szerint az amerikai terrortámadás óta nem történt jelentősebb tőkekivonás a tőzsdéről, sőt a brókercégek beszámolói szerint az elmúlt időszakban ismét megélénkült a külföldi befektetők aktivitása.
Madarász János
