BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Távozik a tőzsdéről az IBUSZ is

Újabb részvény, mégpedig a legrégebbi hagyja el a tőzsdét, miután a tegnapi közgyűlés határozatának értelmében az IBUSZ igazgatósága két héten belül kérelmezni fogja a kivezetést mind a budapesti, mind a bécsi parkettről. A részvényesek emellett döntöttek arról is, hogy az IBUSZ Utazási Irodák Kft. beleolvadhat az anyacégbe. Ezzel a lépéssel teljesen lezárul a csoport közel hét éve kezdődött reorganizációja.

2001. szeptember 28. péntek, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt évek legizgalmasabb és vélhetően utolsó még tőzsdei cégként megtartott IBUSZ-közgyűlése zajlott pénteken. A rendkívüli közgyűlésen nemcsak a konszolidált eredményt fogadták el a részvényesek, hanem határoztak a csoport legnagyobb tagja, az IBUSZ Utazási Irodák Kft. IBUSZ Rt.-be való beolvadásáról és az értékpapírok budapesti és bécsi tőzsdei kivezetéséről is.
A mérleget és az eredménykimutatást a februári gyorsjelentés adatainál némileg kisebb, mindössze 220 millió forintos csoportszintű tavalyi eredménnyel egyhangúlag megszavazták a részvényesek, akárcsak a cégbíróság által kért alapszabály-módosításokat. A következő napirendi pontokkal kapcsolatban azonban a néhány fős kisrészvényesi kör részéről számos kérdés és javaslat merült fel, és akadt olyan befektető, aki utolsó lehetőségként még szívesen osztalékelsőbbségire cserélte volna törzsrészvényeit.
A beolvadással egyet nem értő részvényesekkel - akik vagy nemmel szavaztak a közgyűlésen, vagy október 5-éig erről írásban nyilatkoznak - a társaság a törvényi előírásoknak megfelelően a 2001. december 31-i átalakulási mérleg alapján készpénzben számol el a saját tőke és a jegyzett tőke arányában. A konkrét elszámolás így mindenképpen jövőre tolódik. A közgyűlésen elhangzott: ha a tavalyi mérleget vennénk figyelembe, az 170 százalékos árfolyamot, azaz az ezer forint névértékű papírok esetében 1700 forintot jelentene. Ez egyébként még mindig messze van a több mint 10 évvel ezelőtti 4900 forintos kibocsátási ártól. Még rosszabb a helyzet a külföldi befektetők szemszögéből, hiszen ők annak idején huszonháromszoros túljegyzés mellett 893 osztrák schillinget (ami akkor 64 dollárnak felelt meg) fizettek a részvényekért, ami a mostani árfolyamon 18 ezer forintot jelent. Az egybeolvadással lényegében véget ért az IBUSZ közel hét éve tartó reorganizációja, hiszen az először szakmai, majd pénzügyi holdinggá alakult társaság sikeresen segítette át a leányvállalatokat az átalakuláson.

A menedzsment most úgy látja, a piaci igényeket jobban kielégíti majd, ha a legnagyobb kft.-t beleolvasztja az anyavállalatba.
A plénum arról is döntött, hogy a Budapesti Értéktőzsde legrégebbi részvénye elhagyja a tőzsdei parkettet. Az IBUSZ leányvállalata, az Innova Invest Rt. ugyanis kötelezettséget vállalt, hogy a kivezetéskor nyilvános vételi ajánlatot tesz.
Az árfolyam nem feltétlenül mondható gálánsnak, hiszen a törzsrészvények esetében fizetett 548 forint csak az elmúlt 180 napi tőzsdei átlagárnak felel meg, a tőzsdén nem szereplő elsőbbségi papírokért viszont már 1773 forintot ajánlanak. A kivezetés fő okait manapság egyre több társaságtól lehet hallani: ilyen környezetben a legtöbben értelmetlennek tartják a tőzsdei szereplést, hiszen az nem a cégek valós értékét mutatja, így legfontosabb szerepének betöltésére, a forrásszerzésre is alkalmatlan.
Madarász János

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet