BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tech-optimizmust okozott a Nokia és az SAP

A New York-i tőzsdeindexek erős emelkedésnek indultak, miután több meghatározó európai technológiai vállalat fellendülő árbevételt és nyereséget vár az év hátralévő részére. A vásárlási láz a vezető európai tőzsdeindexeket még jócskán feljebb vitte, de a Dow fokozatosan lejjebb süllyedt. Az euró két hónapos rekordmagasságba emelkedett a dollárral szemben, majd az ECB-nek a kamatot változatlanul hagyó döntése után jelentősen veszített értékéből.

2001. július 19. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Senki sem akart eladni, mert a befektetőket nem érdekelte, hogy a vállalati eredmények kiábrándítóak - ez jellemezte a tegnapi New York-i részvénykereskedést a nyitás után nem sokkal, amikor a Dow Jones ipari átlag már több mint 100 pontot, a Nasdaq pedig közel 3 százalékot emelkedett.

A vásárlási lázat elsősorban az váltotta ki, hogy a finn Nokia nyeresége ugyan jócskán visszaesett, de a világ legnagyobb mobilgyártója a negyedik negyedévben már újra profitjának fellendülését várja. Ugyancsak jótékonyan hatott a német SAP nyereségének az előre jelzettnél is nagyobb megugrása és az, hogy a szoftvercég a kilátásokat is derűlátóan ítéli meg.
A Nokia árfolyama Helsinkiben 13,2, a SAP-é Frankfurtban 11,4 százalékkal szaladt fel. Az amerikai cégek közül a második negyedéves eredményét még szerdán éjszaka közzétevő IBM is enyhén felfelé nyitott, ledolgozva az előző napi tőzsdezárást követő elektronikus kereskedésben elszenvedett veszteséget. A nyertesek táborát logikusan gyarapította egyebek mellett a világ második legnagyobb mobiltelefon-gyártója, a Motorola és a harmadik számú amerikai távolsági telefontársaság, a Sprint.
A vezető európai tőzsdeindexek közül a londoni Footsie 17 hetes mélypontból mászott ki, és 0,61 százalékot erősödött. Szintén a TMT-láztól hajtva a párizsi CAC-40 1,3 százalékot szaladt fel, míg a frankfurti Xetra DAX-ot és a technológiai Nemax indexet az SAP beszámolója mellett a szokásos módon a Nasdaqot követő birkaszellem nyomta felfelé. A Dow lapzártakor 65 pontos emelkedést mutatott, a Nasdaq pedig több mint 2 százalékosat.
A devizapiacon délelőtt az euró két hónapja nem látott magasságba, 0,8789 dollárra erősödött, mert a kereskedők az ellentmondásos amerikai nyilatkozatok után joggal vetették fel, hogy meg vannak számlálva az erős dollár politikájának napjai. A korrekciós hullám azonban - amely az ECB-nek az eurózóna kamatait változatlanul hagyó, egyébként teljesen a várakozásnak megfelelő döntését követte - délutánra 0,87 dollár alá nyomta vissza a jegyzést.
B. P. A.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet