A New York-i Dow Jones ipari átlag és a Nasdaq tőzsdeindex egyaránt veszteséggel nyitott tegnap, miután kiábrándító negyedéves eredmények láttak napvilágot a vállalati gyorsjelentési özönben. Az Intel és az Apple, valamint a Veritas Software még a keddi zárás után egyaránt a várakozásoknak megfelelően katasztrofális eredményekről számolt be, ráadásul nem is tudtak meggyőző kilátásokkal előrukkolni. A partihoz tegnap újabb nagy nevek csatlakoztak: az EMC, a világ legnagyobb számítógépes adattároló gyártója, az American Express pénzügyi csoport, valamint az AOL Time Warner, a világ legnagyobb médiabirodalma.
Az American Express árfolyama 2, az Intelé 3 százalékot süllyedt, az AOL és az EMC 8-8 százalékot zuhant, a Veritas értékének közel egynegyedét, az Apple pedig egyötödét vesztette el. A vesztesek táborát gyarapította a J. P. Morgan, a második legnagyobb amerikai bankház és az olaj árának esése miatt a piaci szereplők szabadultak az Exxon Mobil és a Chevron papírjaitól is.
Az indexek lecsúszása mindazonáltal azután vett lendületet, hogy Alan Greenspan, a Fed elnöke az amerikai gazdaság vártnál tartósabbnak ígérkező gyengeségéről beszélt, és lefelé módosította az ez évi GDP-bővülési előrejelzést. Egyúttal aggodalomra okot adónak minősítette a vállalati beruházások és a háztartások kiadásainak alakulását, valamint azt, hogy a vállalati nyereségek nem nőnek. Az újabb kamatcsökkentés kilátásba helyezése ezek mellett eltörpült a részvénytulajdonosok szemében, akik az idén végrehajtott agresszív monetáris enyhítésből még jóformán semmit sem profitálhattak. A sugallat viszont szinte minden lejáratra megemelte az amerikai államkötvények árát: Greenspan gyanítható szándékának megfelelően a hosszú oldalon nagyobb mértékben csökkentek a hozamok, a 30 éves papíré 5,57 százalékra. A Dow lapzártakor 65 pontos mínuszban állt, de a Nasdaq már több mint két százalékot esett.
A Fed elnökének beszámolója kiütötte a technológiai és olajpapírok árának süllyedése miatt egyébként is lejtőn lévő milánói tőzsdeindexet, amely ugyan végül 1,1 százalékkal lett könnyebb, de új éves mélyponton is állt napközben. A Footsie hasonlóan járt, bár csak 0,43 százalékkal zárt alacsonyabban, hajszálnyira került az 5400-as lélektani szinthez. A frankfurti Xetra DAX mintegy 2 százalékos esés után ugyancsak sok hete nem látott gödörbe került, miközben a Siemens tulajdonosai 2,5, a Münich Re viszontbiztosítóé 3 százalékkal lettek szegényebbek. Mellesleg a Neuer Markt összesített technológiai indexe hároméves mélypontra esett, amiért a bűnbakot az Intelben és az Apple-ben vélték megtalálni a gyengébb idegzetűek.
A Nikkei-225 tokiói tőzsdeindex 1,95 százalékkal a lélektani 12 ezer pont alá zuhant, amiben a két vállalat eredményei mellett szerepet játszhatott, hogy a Moody's 15 japán életbiztosító hitelkilátásait negatívra rontotta.
Az amerikai gazdaság tartós gyengélkedésének elismerése két hónapos magasságba verte fel az euró kurzusát a dollárral szemben, amely eddig ritkaságszámba menő mértékben, 0,8737 dollárra szaladt fel a még a távol-keleti kereskedésben kialakult 0,8569 dollárról.
B. P. A.
