BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Változik a forgalomban tartási díj számítása a tőzsdén

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) tanácsa a nyári szünet előtti utolsó ülésén módosította a Bevezetési és Forgalombantartási Szabályzatot és a Kereskedési Kódexet. A forgalomban tartási díj alapjául a névérték helyett az árfolyamértéket veszik, ami több cég esetében is jelentősen megemeli a díjakat. A tőzsde és a felügyelet együttműködési megállapodást írt alá, amelytől a felek az ellenőrzési munka hatékonyságának javulását várják.

2001. július 3. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A BÉT tőzsdetanácsa módosította a forgalomban tartási díjak számítási módját. A változtatás értelmében 2003-tól a tőzsde árfolyamérték-alapú díjszámításra tér át, míg átmenetileg jövőre egy vegyes - fele részben névérték, fele részben árfolyamérték-alapú rendszert alkalmazó - szabályozást léptetnek életbe.
A jelenlegi feltételek szerint a tőzsdei társaságok évente négy részletben 250 ezer és 9,4 millió forint közötti összeget fizetnek forgalomban tartási díjként a tőzsdének. Ezt eddig a bevezetett értékpapír-sorozatok alapján sávosan határozták meg. Az elképzelések szerint nemcsak a számítás módja, hanem az összeghatárok is változnának: jövőre ez 625 ezer és 10 millió 625 ezer forint között változna, míg egy évvel később már a legalacsonyabbb összeg is meghaladná az egymillió forintot.
Az új struktúra vesztesei a legkisebb cégek, illetve azok a társaságok lesznek, amelyeknek a jegyzett tőkéjük ugyan alacsony, az árfolyamértéken számított tőzsdei kapitalizációjuk ellenben viszonylag nagy. Többek között ebbe a körbe tartozik a Graphisoft, a Humet, a Mezőgép és a Pannonplast. Információink szerint a társaságok, bár például a Graphisoft esetében a változás a jelenlegi 250 ezer forintos minimum helyett 8-9 millió forint kifizetését jelentené, valószínűleg megbékélnek a döntéssel.
A devizaliberalizáció miatt a tőzsdének módosítania kellett a Kereskedési Kódexet is. A külföldi befektetők június 16. óta valamennyi határidős termék piacán megjelenhetnek, így a hároméves államkötvény-kontraktus is elérhetővé vált számukra. Tekintettel arra, hogy az elméleti kötvény 12 százalékos kamata nem felel meg a piaci körülményeknek, ezért azt 8 százalékra csökkentette a tőzsde. A tőzsdetanács döntése értelmében július 6-ától felveszik a részvényszekcióba a Hamilton International Tőzsdeügynökség Rt.-t.
Az ülést követő keddi sajtótájékoztatón jelentették be, hogy a BÉT és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete együttműködési megállapodást írt alá, amely szerint a jövőben a két intézmény összehangolja vizsgálatait és javít az egymás közötti információcserén. Ezentúl nagyobb hangsúlyt helyeznek a hatékonyabb, megelőző jellegű szakmai és hatósági felügyeleti munkára. A felügyelet által a befektetési szolgáltatóknál végzett helyszíni ellenőrzések során ezentúl a BÉT képviselője is jelen lehet, illetve a tőzsdei kereskedéshez kapcsolódó ellenőrzésben is aktívabban részt vehet.
Madarász János

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet