A tervek szerint az Államadósság Kezelő Központ Rt. (ÁKK) új, 15 éves futamidejű államkötvényt bocsát ki, amely a jelenlegi tízéves futamidő helyébe lépve a leghosszabb lejáratú magyar állampapír lenne - nyilatkozta a Reutersnak Borbély László ügyvezető igazgató. Az elképzelések alapján az idén vagy a jövő év elején kibocsátandó kötvényekkel csökkenne az államadósság költsége, és jelentősen kitolódhatna az állampapírok átlagos hátralévő futamideje. Az ÁKK elsősorban a külföldi befektetőkre számít, akiknek a birtokában a legfrissebb adatok szerint a legutóbbi aukciók teljesítését követően közel 992 milliárd forint értékű állampapír van. Ez alapján könnyen elképzelhető, hogy ez az érték az e heti aukciók után ismét átlépi az ezermilliárd forintos határt. Az ÁKK azonban a lépéstől mégsem a mennyiség jelentős megugrását várja, hanem azt, hogy kitolódik a portfólió jelenlegi 2,37 éves átlagos hátralévő futamideje.
Az új kibocsátás minden bizonnyal kedvezően hatna a likviditásra is, hiszen ezzel a befektetők figyelme a hosszabb lejáratokra irányulna. Az eddigi tapasztalatok alapján egyébként általában a hozamgörbe legvégén lévő értékpapírpiac a mozgalmasabb, így vélhetőn a forgalom élénkülése az eddig eléggé illikvid tízéves papírokat érintené leginkább. A közép-európai régióban egyébként mostanáig csak Csehország bocsátott ki ilyen hosszú futamidővel államkötvényeket.
M. J.
