BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Aluljegyzés az MNB kötvényeinek aukcióján

2001. június 25. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szokatlanul alacsony érdeklődés kísérte a jegybank e heti kötvénykibocsátását. A 3 hónapos instrumentumokból eredetileg is mindössze 35 milliárd forint értékben hirdetett meg értékesítésre az MNB, a beadott ajánlatok összege azonban a 27 milliárd forintot sem érte el. Az értékesített mennyiség végül ennél is kevesebb volt, alig haladta meg a 20 milliárd forintot, igaz, a héten lejáró kötvények értéke is csak 19,2 milliárd forint. Az aukciós átlaghozam 10,69 százalék lett, amely 2 bázisponttal magasabb a múlt heti kibocsátás értékénél.
A legtöbb lejárat esetében tovább mérséklődtek a referenciahozamok a másodlagos állampapírpiacon. Az erőteljes vételi nyomás következtében elsősorban a hozamgörbe éven túli szakaszán csökkentek a hozamszintek, kivételt jelentett ez alól a leghosszabb, tízéves lejárat, amelynél kismértékű emelkedés volt megfigyelhető. A hozamgörbe rövid oldalán nem változtak a piaci hozamok. A héten két állampapírt is aukcióra kínál majd az Államadósság Kezelő Központ Rt. (ÁKK), a 2004/J jelű kötvényből 30 milliárd forint, a 2005/F jelű állampapírból pedig 8 milliárd forint a meghirdetett mennyiség. Az előző értékpapír azért lehet érdekes, mert hamarosan ez lesz a 3 éves lejárat referenciapapírja.
Nem hatott az MNB pénteki szóbeli intervenciója devizapiacon. Annak ellenére, hogy a forint euróhoz viszonyított erősödése a jegybank szerint már elérte azt a szintet, ami elegendő az év végére kitűzött 7 százalékos év/év alapú inflációs célkitűzés megvalósításához, hétfőn tovább erősödött a hazai fizetőeszköz. Tegnap délután a jegyzés már az intervenciós sáv erős szélén a centrumtól számított 11,42 százalékon állt, ami 0,47 százalékpontos erősödést jelent a múlt péntekhez képest. A jegybank egyébként tegnap bejelentette, hogy az államháztartás devizaadósságához kapcsolódva összesen 366 millió eurót vásárol a devizapiacon. A hír nem lesz hatással az árfolyamokra, hiszen a napi egyenlő összegű devizavásárlás keretében ez mindössze napi 2,9 millió euró pótlólagos keresletet teremt.
A forintpiacon a héten záruló tartalékolási periódus végéhez közeledve egy százalékponttal, 13 százalékig emelkedtek az overnight kamatok, és az is valószínű, hogy az MNB-nél elhelyezett 2 hetes depo felszabadulásáig ilyen magas marad kamatszint.
M. J.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet