Enyhén emelkedett a hozamszint a jegybank 3 hónapos futamidejű diszkontkincstárjegyeinek tegnapi aukcióján. A mostani értékesítésen 11,08 százalékos átlaghozam alakult ki, szemben a korábbi 11,05 százalékkal. A kötvénysorozatra több mint 100 milliárd forint értékben érkeztek vételi ajánlatok, a jegybank azonban ennek alig valamivel több mint a felét, mindössze 60 milliárd forintnyit fogadott el. Az aukción elfogadott legmagasabb hozamajánlat 11,13 százalék, a legalacsonyabb pedig 11,02 százalék volt. Az MNB egyébként előzetesen mindössze 48 milliárd forint értékben ajánlott fel a jegybanki instrumentumból.
A hosszabb futamidejű államkötvények iránt megélénkült vásárlói kedv enyhén lefele nyomta a hozamokat a másodlagos piacon. Ennek megfelelően a referenciahozamok a hozamgörbe hosszabbik oldalán mintegy 3-9 bázisponttal csökkentek, míg az ennél rövidebb lejáratok esetében nem változott lényegesen a hozamszint. A héten 3, 6 és 12 hónapos futamidejű diszkontkincstárjegyeket kínál fel értékesítésre az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Rt., a felkínált mennyiség 12, 20 és 22 milliárd forint lesz. A közeljövőben nem kerül nyilvánosságra fontosabb makrogazdasági adat, ezért a piaci szereplők rövid távon nem számítanak jelentősebb változásra.
Tovább gyengült a forint a devizapiacon, a hazai fizetőeszköz árfolyama alacsony forgalom mellett a kereskedés során folyamatosan veszített értékéből. Az üzletek a nyitás után ugyan még a pénteki 5,72 százalékos szint körül alakultak, de a délutáni órákra az intervenciós sáv erős oldalán, a centrumtól számított 5,52 százalékig gyengült a kurzus. Az árutőzsde pénzügyi szekciójában tegnap jószerivel csak euróra született kötés, az elszámolóárak a legtöbb futamidő esetében nem változtak.
A forintpiacon 11 százalék alá süllyedt az egynapos kamatszint, bár a forgalom nem volt jelentős.
M. J.
