BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elmaradt a profitkivétel, tovább erősödött a forint

2001. május 7. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem változott lényegesen az átlaghozam az előző aukcióhoz képest a 3 hónapos futamidejű MNB-kötvények tegnapi értékesítésén. A kialakult 11,12 százalékos hozamszint mindössze 2 bázispontos csökkenést jelent. Az aukción a jegybank összesen 62 milliárd forint értékű kötvényt bocsátott ki, miközben az elsődleges forgalmazók által benyújtott ajánlatok összege meghaladta a 90 milliárd forintot. A legmagasabb elfogadott hozam 11,19 százalék, a legalacsonyabb pedig 11,00 százalék volt.
Tegnap is a sávszélesítést követő hozamcsökkenés dominált a másodlagos állampapírpiacon. A múlt héttel szemben azonban ezúttal nem az 5 és 10 éves hozamok estek, a befektetők érdeklődése inkább a közepes lejáratú, 1-3 éves államkötvények felé fordult. A külföldiek továbbra is a vételi oldalon jelentek meg, tehát egyelőre még nem igazolódtak be azok a feltevések, miszerint a leértékelésre játszó befektetők a gyors profitrealizálás miatt zárják pozíciójukat. A külföldiek kezében lévő közel 900 milliárd forint értékű állampapír-állománynak becslések szerint közel tizede ilyen befektetők birtokában lehet. Ekkora nagyságú forró pénz távozása piaci vélemények szerint akár 80-100 bázisponttal is megemelheti a hozamszintet.
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a 3 hónapos futamidejű diszkontkincstárjegyek mai aukciója mellett a héten még 6 és 12 hónapos papírokat is kínál eladásra - ez utóbbiból egy új, 2002. május 15-én lejáró sorozatot bocsát ki. Megfigyelők szerint a most lejáró 2001/E jelű értékpapírból jelentős mennyiség van külföldiek tulajdonában, az ő további viselkedésük szintén meghatározó lehet az elkövetkező napokban.
Kisebb volatilitás mellett továbbra is jelentős maradt a forgalom a bankközi devizapiacon, a forint jegyzése némi erősödés után az intervenciós sáv erős oldalán, a centrumtól számított 5 százalékon zárt. Az euró árfolyama napközben 259 és 261 forint között mozgott, záráskor pedig 259,70/260,50 forinton állt a kurzus. A jegybank egyébként 273,47 forinton adta meg az uniós deviza sávcentrumát, a lebegtetési sáv pedig eszerint 232,45 és 314,49 forint volt. A dollárt záráskor 291,70/80 forinton váltották a bankok. Az árutőzsdén ugyan nem sikerült felülmúlni a pénteki rekordforgalmat, de ezúttal is több mint 29 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a kontraktusok. A bankközi forintpiac overnight szekciójában közepes forgalomban továbbra is a korábbi 11-11 1/2 százalékos árak maradtak érvényben.
M. J.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet