A Cisco Systems a 19 centes piaci várakozástól egy centtel elmaradó részvényenkénti eredményről (EPS) számolt be. A rossz hír szinte az egész technológiai szektorban eladási hullámot indított be, így az olyan nagyágyúk is lefelé mozdultak el, mint a Sun, az Oracle vagy éppen a kedden még a kedvencek közé tartozó JDS Uniphase. Estek a távközlési cégek is, hiszen a csalódást keltő Cisco-eredmény részben az alternatív távközlési vállalatoktól érkező megrendelések csökkenésének tudható be. Míg a Nasdaq 3,4 százalékos mínuszban is volt, a Dow Jones viszonylag hamar magára talált, s - többek között a dráguló Microsoftnak és IBM-nek köszönhetően - lapzártánkkor már emelkedést mutatott. A tegnap napvilágot látott amerikai makroadatok csak mérsékelt hatással voltak a piacra, a befektetők nem igazán reagáltak sem a termelékenységnövekedés lassulására, sem pedig a munkaerőköltségek növekedésére.
Európában - a Cisco-effektuson kívül - a France Télécom bejelentése is felborzolta a kedélyeket. A francia távközlési cég a kedvezőtlen piaci hangulatra hivatkozva - s azt döntésével tovább rontva - 2-2,5 euróval csökkentette az Orange mobilszolgáltató részvényeinek kibocsátási árát. Ez rossz jel volt a többi távközlési cégnek is, hiszen sokan részvénykibocsátással szeretnék csökkenteni eladósodottságukat. A londoni börzén - a Bank of England monetáris politikai bizottságának mai ülése előtt - folytatódtak a találgatások: a piac 25 bázispontos kamatcsökkentést várt. Frankfurtban a Schering és a DaimlerChrysler is az árral szemben úszott. Az euró kissé erősödött, árfolyama lapzártánkkor 93,38 centen állt.
A tokiói Nikkei-225 - a négynapos esés után - 0,7 százalékkal erősödött, főként a távközlési szektor, azon belül is az NTT DoCoMo emelkedésének köszönhetően.
Á. V.
