New Yorkban tegnap a börze a Martin Luther King-emléknap miatt zárva tartott. A vezető európai tőzsdeindexek közül egész napi ingadozás után csak a CAC-40 zárt csökkenéssel. A nyertes oldalon a defenzív papírok - köztük is különösen a gyógyszercégek - mellett az olajtársaságok álltak, köszönhetően az OPEC-tanácskozást megelőző kőolajdrágulásnak. A távközlési cégek esetében - az emelkedő Deutsche Telekom kivételével - a befektetők profitrealizálásai nyomán estek az árfolyamok, s alacsonyabban zártak a gyenge karácsonyi forgalmat felmutató kiskereskedelmi vállalatok részvényei is. A chipgyártók sem mutattak egységes képet: míg az ASM Lithography és az STMicroelectronics esett, az Infineon annak ellenére drágulni tudott, hogy a Goldman Sachs 2,26-ról 1,17 euróra csökkentette a társaság részvényenkénti nyereségére (EPS) vonatkozó várakozását. Az Infineon, illetve a 71 százalékát birtokló Siemens - melynek EPS-kilátásait a Goldman szintén lerontotta - emelkedésének hátterében az állt, hogy a német félvezetőgyártó szektor decemberi árbevétele az előző év utolsó hónapjához képest 41 százalékkal nőtt. A befektetők kedvezően értékelték a The Wall Street Journal azon értesüléseit is, melyek szerint a Nestlé megvásárolja az amerikai Ralston Purina Co. állateledel-gyártó céget, s így a svájci társaság az iparág legnagyobb USA-beli vállalatává válik.
A német kiskereskedelmi forgalom kellemetlen meglepetést jelentő novemberi adatai - hó/hó alapon 1,3 százalékos visszaesés, év/év viszonyításban mindössze 0,5 százalékos bővülés - nyomán az euró gyengült a dollárral szemben, s lapzártánkkor 94,24 centen állt.
A Nikkei-225 1,19 százalékos emelkedéssel zárt, az indexet a nagy exportőrök, köztük a Honda és a Sony húzta fel, míg a Hang Seng esetében a China Telecom drágulását a többi távközlési cég esése ellensúlyozta.
Á. V.
