A tengerentúlon kedden végre felfelé tartottak a technológiai szektor cégei, s ezen belül is a szoftver- és hardvergyártók, valamint az internetes társaságok drágultak a leginkább. Ennek köszönhetően a Nasdaq három napja tartó esése emelkedésbe váltott, ám az örömbe üröm is vegyült: a világ legnagyobb online-áruháza, az Amazon.com az 1,01 milliárd dolláros piaci prognózisok helyett „csupán" 960 milliós árbevételt ért el 2000 negyedik negyedévében, ráadásul a papír ajánlását a Salomon Smith Barney kiemelkedőről vételre rontotta. A Nokia csalódást keltő tavalyi értékesítési adatai nyomán a tengerentúlon is esésbe kezdtek a távközlési cégek, ám az AT&T drágult, miután a Morgan Stanley Dean Witter & Co. elemzője semlegesről erős vételre javította a részvények besorolását. A Motorola nem volt ilyen szerencsés, a világ második legnagyobb mobiltelefon-gyártójának negyedik negyedévi profitja valószínűleg elmarad majd a prognosztizálttól, s az egy évvel korábbit akár 40 százalékkal is alulmúlhatja. A leminősítési hullám a DuPont vegyipari társaságot is utolérte; a felfelé nyitó Dow Jones ipari átlag visszaesését a pénzügyi és ipari vállalatok gyenge szereplése okozta.
Az európai börzeindexek emelkedését a Nokia-bejelentés törte meg, ugyanis a hír nyomán a finn cég mélyrepülése mellett esésbe kezdtek a vezető telekomrészvények is. A Siemens kivételt jelentett, mivel a társaság - a Nokia hegemóniája ellenére - növelni tudta világpiaci részesedését. Esett a DaimlerChrysler is, miután a Goldman, Sachs & Co. egy hónapon belül immár harmadszor csökkentette EPS-várakozását. Tokióban tegnap még a Wall Street visszaesése hatott, így a Nikkei-225 1,9 százalékos csökkenéssel közel kétéves mélypontján zárt. A dél-koreai és a hongkongi börze ugyanakkor emelkedést mutatott fel.
A dollár erősödött az euróval szemben, az európai közös fizetőeszköz lapzártánkkor 0,94 centen állt. Megfigyelők szerint ez azzal magyarázható, hogy a piac úgy ítéli meg, a Fed kamatcsökkentése révén elkerülhető a recesszió. Bruce Steinberg, a Merrill Lynch vezető közgazdásza e vélekedésekre is rátett egy lapáttal, mikor kijelentette, hogy az USA gazdasága nincs recesszióban és nem is tart afelé, ám kétségtelen, hogy a lassulást sok cég visszaesésként élheti meg.
Á. V.
