BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Véget ért a kamatcsökkentési eufória

A szerdai Fed-rali után tegnap a vezető európai börzeindexek - a frankfurti DAX kivételével - emelkedtek, a Nikkei alacsonyabban zárt, míg a Wall Street mutatói a gyenge nyitás után határozott trend nélkül mozogtak. Az euró visszakapaszkodott a dollárral szemben. Az Európai Központi Bank a várakozásoknak megfelelően változatlanul hagyta az eurózóna irányadó kamatait.

2001. január 4. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az USA jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) régóta várt, ám mégis meglepő hirtelenséggel bejelentett 50 bázispontos kamatvágása erőteljes emelkedést váltott ki szerdán New Yorkban, ám már a tőzsdezárás után több, a döntést bíráló értékelés is napvilágot látott.

A megfigyelők jelentős része bízik abban, hogy a Fed nyíltpiaci bizottságának január végi ülésén további 0,25 százalékponttal csökkenti az irányadó kamatlábat.
Túl nagy vágás
vagy túl kicsi?
A Fed döntését bíráló érvek egyike, hogy a piac már számított a lépésre. Feltűnő a hirtelenség is: a kamatvágással nem várták meg az e hét péntekén megjelenő legfrissebb amerikai munkanélküliségi adatot. Lehet, hogy a Fed - a döntés indoklásában is felhozott, a növekedés általános lassulására hivatkozó érvein túl - már olyan dolgokról is tud, amelyek az USA gazdaságának még rosszabb állapotára utalnak, azaz pánikreakcióról volt szó? - teszi fel a kérdést Aaron L. Task, a TheStreet.com szerzője „Túl nagy, túl hamar” címet viselő dolgozatában. Jim Bianco, a Bianco Research elnöke úgy véli, a gazdaság - a Nasdaqot kivéve - koránt sincs olyan rossz helyzetben, mint azt sokan hangoztatják, s így Bush tervezett adócsökkentése mellett kamatmérséklésre nincs szükség. A The Wall Street Journal is kritizálja a Fedet, mondván, hogy túl kicsi a kamatcsökkentés és a kis lépések, azaz a többszöri kamatvágás stratégiája nem segít a gazdaság újraindításában. Ha ugyanis a piac fokozatos kamatmérséklésre számít, ez csak a gazdaság további halódásához vezet, mert most mindenki arra vár, hogy később kedvezőbb árat érjen el, azaz elhalasztja vásárlásait. A megoldás tehát az lett volna, hogy a Fed nem apránként, hanem egyetlen nagy vágással csökkenti a kamatot.
A Fed-döntés jót tett a technológiai szektor cégeinek, ugyanis - legalábbis rövid távon - talán mégsem szűkül túlzottan a megrendelők IT-büdzséje. A tech-piac azért nem maradt rossz hír nélkül: miután a napokban a Robertson Stephens lerontotta az Inktomi Corp. ajánlását, a társaság szerdán tőzsdezárás után profit warningot jelentett be. Az internetes szoftverek fejlesztésével és értékesítésével foglalkozó kaliforniai vállalat közölte, hogy pénzügyi évének első negyedében forgalma és nyeresége elmarad a várakozásoktól, ugyanis a vásárlók - köztük telefon- és internettársaságok - elhalasztották, illetve törölték megrendeléseiket.
Szárnyalt a pénzügyi
és a tech-szektor
Az Inktomi a vasárnap véget érő negyedévet tekintve 80-81 millió dolláros bevételt és 0-1 centes részvényenkénti nyereséget (EPS) vár, szemben a First Call/Thomson Financial piaci konszenzusában szereplő 89,5 millió dollárral, illetve 3 centes EPS-sel.
A kamatcsökkentés a régi gazdaság cégei közül különösen a pénzügyi szektor szereplőit érintette kedvezően, de pozitívan hatott a Lehman Brothers azon bejelentése is, amely szerint a társaság pénzügyi évének negyedik negyedében - meghaladva a várakozásokat - 33 százalékkal, 1,46 dollárra növelte részvényenkénti nyereségét. A cég versenytársa, a Bear Stearns ugyanakkor közölte, hogy negyedik negyedévi profitja 6 százalékkal, 195 millió dollárra csökken, ám az ennek megfelelő 1,36 dolláros EPS még így is nagyobb a piaci prognózisok szerinti 1,11 dollárnál. A nyertesek között volt a J.P. Morgan Chase és a Citigroup is, míg a gyógyszeripari részvények lefelé tartottak.
Európában a defenzív papírok voltak a vesztesek
Az európai börzék emelkedése jórészt a szerdai tengerentúli eufóriának volt köszönhető. A FTSE napi maximuma közelében zárt s az indexet még a gyenge New York-i nyitás sem tudta megingatni. A londoni növekedést a távközlési és a high-tech-papírok drágulása vezette, míg a korábbi besszidőszakban emelkedő dohány- és gyógyszeripari részvények alacsonyabban zártak. Párizsban és Frankfurtban - követve az amerikai trendet - a pénzügyi és technológiai cégek voltak a nap főszereplői. A defenzív papírok viszont Európa-szerte estek. A német piacon ugyanakkor a hossz a profitrealizálások miatt kifáradt s a tech-piaci emelkedésből kimaradt az SAP. Bár a Neuer Markton valamivel tovább tartott az erőteljes növekedés, az Intershop Communications napok óta tartó mélyrepülését ez sem állította meg. Elemzők attól tartanak, hogy a mostani tech-rali nem lesz tartós, hiszen további profit warningok várhatók. Az euró a szerdai esés után magára talált, visszakapaszkodott a 95 centes szint fölé, s lapzártánkkor 0,9510 dolláron állt.
A tokiói börzére csak alig hatott a Fed váratlan lépése, a rövidített kereskedési napot főként a japán és az amerikai gazdaság lassulására irányuló aggodalmak határozták meg, így a Nikkei 13 691,49 pontig esett vissza.
Á. V.

Ádám Viktor
Ádám Viktor

Ez is érdekelhet