Az USA jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) régóta várt, ám mégis meglepő hirtelenséggel bejelentett 50 bázispontos kamatvágása erőteljes emelkedést váltott ki szerdán New Yorkban, ám már a tőzsdezárás után több, a döntést bíráló értékelés is napvilágot látott.
A megfigyelők jelentős része bízik abban, hogy a Fed nyíltpiaci bizottságának január végi ülésén további 0,25 százalékponttal csökkenti az irányadó kamatlábat.
Túl nagy vágás
vagy túl kicsi?
A Fed döntését bíráló érvek egyike, hogy a piac már számított a lépésre. Feltűnő a hirtelenség is: a kamatvágással nem várták meg az e hét péntekén megjelenő legfrissebb amerikai munkanélküliségi adatot. Lehet, hogy a Fed - a döntés indoklásában is felhozott, a növekedés általános lassulására hivatkozó érvein túl - már olyan dolgokról is tud, amelyek az USA gazdaságának még rosszabb állapotára utalnak, azaz pánikreakcióról volt szó? - teszi fel a kérdést Aaron L. Task, a TheStreet.com szerzője „Túl nagy, túl hamar” címet viselő dolgozatában. Jim Bianco, a Bianco Research elnöke úgy véli, a gazdaság - a Nasdaqot kivéve - koránt sincs olyan rossz helyzetben, mint azt sokan hangoztatják, s így Bush tervezett adócsökkentése mellett kamatmérséklésre nincs szükség. A The Wall Street Journal is kritizálja a Fedet, mondván, hogy túl kicsi a kamatcsökkentés és a kis lépések, azaz a többszöri kamatvágás stratégiája nem segít a gazdaság újraindításában. Ha ugyanis a piac fokozatos kamatmérséklésre számít, ez csak a gazdaság további halódásához vezet, mert most mindenki arra vár, hogy később kedvezőbb árat érjen el, azaz elhalasztja vásárlásait. A megoldás tehát az lett volna, hogy a Fed nem apránként, hanem egyetlen nagy vágással csökkenti a kamatot.
A Fed-döntés jót tett a technológiai szektor cégeinek, ugyanis - legalábbis rövid távon - talán mégsem szűkül túlzottan a megrendelők IT-büdzséje. A tech-piac azért nem maradt rossz hír nélkül: miután a napokban a Robertson Stephens lerontotta az Inktomi Corp. ajánlását, a társaság szerdán tőzsdezárás után profit warningot jelentett be. Az internetes szoftverek fejlesztésével és értékesítésével foglalkozó kaliforniai vállalat közölte, hogy pénzügyi évének első negyedében forgalma és nyeresége elmarad a várakozásoktól, ugyanis a vásárlók - köztük telefon- és internettársaságok - elhalasztották, illetve törölték megrendeléseiket.
Szárnyalt a pénzügyi
és a tech-szektor
Az Inktomi a vasárnap véget érő negyedévet tekintve 80-81 millió dolláros bevételt és 0-1 centes részvényenkénti nyereséget (EPS) vár, szemben a First Call/Thomson Financial piaci konszenzusában szereplő 89,5 millió dollárral, illetve 3 centes EPS-sel.
A kamatcsökkentés a régi gazdaság cégei közül különösen a pénzügyi szektor szereplőit érintette kedvezően, de pozitívan hatott a Lehman Brothers azon bejelentése is, amely szerint a társaság pénzügyi évének negyedik negyedében - meghaladva a várakozásokat - 33 százalékkal, 1,46 dollárra növelte részvényenkénti nyereségét. A cég versenytársa, a Bear Stearns ugyanakkor közölte, hogy negyedik negyedévi profitja 6 százalékkal, 195 millió dollárra csökken, ám az ennek megfelelő 1,36 dolláros EPS még így is nagyobb a piaci prognózisok szerinti 1,11 dollárnál. A nyertesek között volt a J.P. Morgan Chase és a Citigroup is, míg a gyógyszeripari részvények lefelé tartottak.
Európában a defenzív papírok voltak a vesztesek
Az európai börzék emelkedése jórészt a szerdai tengerentúli eufóriának volt köszönhető. A FTSE napi maximuma közelében zárt s az indexet még a gyenge New York-i nyitás sem tudta megingatni. A londoni növekedést a távközlési és a high-tech-papírok drágulása vezette, míg a korábbi besszidőszakban emelkedő dohány- és gyógyszeripari részvények alacsonyabban zártak. Párizsban és Frankfurtban - követve az amerikai trendet - a pénzügyi és technológiai cégek voltak a nap főszereplői. A defenzív papírok viszont Európa-szerte estek. A német piacon ugyanakkor a hossz a profitrealizálások miatt kifáradt s a tech-piaci emelkedésből kimaradt az SAP. Bár a Neuer Markton valamivel tovább tartott az erőteljes növekedés, az Intershop Communications napok óta tartó mélyrepülését ez sem állította meg. Elemzők attól tartanak, hogy a mostani tech-rali nem lesz tartós, hiszen további profit warningok várhatók. Az euró a szerdai esés után magára talált, visszakapaszkodott a 95 centes szint fölé, s lapzártánkkor 0,9510 dolláron állt.
A tokiói börzére csak alig hatott a Fed váratlan lépése, a rövidített kereskedési napot főként a japán és az amerikai gazdaság lassulására irányuló aggodalmak határozták meg, így a Nikkei 13 691,49 pontig esett vissza.
Á. V.
