BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Fed-kamatcsökkentés után szárnyalt a Wall Street

Miután az USA jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve 50 bázisponttal, 6 százalékra csökkentette a szövetségi alapkamatot, az ide-oda ingadozó tengerentúli börzeindexek erőteljes emelkedésbe kezdtek. Mindez az európai tőzsdékre már nem lehetett hatással, így azok eséssel zártak. A kamatemelés nyomán az euró árfolyama 94 cent alá süllyedt.

2001. január 3. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tengerentúli indexek kezdeti hullámzását a szakértők korrekcióval magyarázták, de több kedvező vállalati hír is napvilágot látott. Az ezt követő gyorsütemű emelkedés mögött viszont már csak egyetlen tényező állt: a Fed régóta várt, ám mégis kellemes meglepetést okozó kamatvágása.
A Nasdaq ledolgozta
a keddi zuhanást
A Nasdaq a nyitásban bekövetkezett esés után nem sokkal - jórészt a számítógép-, biotechnológiai és telekomcégek drágulása következtében - emelkedésbe fordult, majd a Fed kamatdöntését követően igazi vágtába kezdett. Az Apple Computert sújtó keresleti problémák, illetve a közelmúltbeli profit warningok ellenére a részvények árfolyama szerdán már a korai kereskedési órákban is emelkedett, miután a cég közölte, hogy - új termékeinek piacra dobása előtt - csökkenti egyes régi modelljeinek árát, így próbálva meg lefaragni készleteit, illetve növelni forgalmát és bevételeit.

A Texas Instrumentst is utolérte a leminősítési hullám: a Morgan Stanley Dean Witter & Co. elemzője kiemelkedőről semlegesre módosította a cég papírjainak ajánlását. A chipszektort érintő újabb rossz hír, hogy a Lehmann Brothers szerint az idén az IT-világpiac a korábban prognosztizált 10 százalék helyett csupán 5-7 százalékkal bővülhet. Ezzel összefüggésben az Intel esetében vélhetőleg lefelé kell majd módosítani a 2001. évi eredményvárakozásokat.
Ami a régi gazdaság részvényeit illeti, természetesen itt is a kamatcsökkentést követő eufória volt a meghatározó. A befektetők emellett kedvezően reagáltak az Office Depot irodafelszerelés-forgalmazó társaság azon bejelentésére, miszerint Észak-Amerikában bezárja 70 egységét s létszámleépítést is végrehajt.
Európában csak a frankfurti börzét érintette a Fed-rali
A német Neuer Markt közel 10 százalékkal zuhant, miután szerdán is folytatódott a kontinens vezető e-kereskedelmi szoftvercége, az Intershop Communications mélyrepülése, s a LetsBuyIt.com kálváriája sem ért véget. Mindezeket a negatív hatásokat a Fed-döntés nyomán kialakult optimista hangulat bőségesen ellensúlyozni tudta, azaz ezen a piacon is növekedés volt megfigyelhető. A későn záró frankfurti börze is profitált a Wall Street-raliból, míg a másik két vezető európai tőzsde kimaradt belőle. Az FTSE gyengülése a technológiai részvények számlájára írható, de a távközlési társaságok sem szerepeltek fényesen. Hasonló volt a párizsi helyzet is, a CAC-40 tizenegy havi mélypontján fejezte be a napot, ugyanis a befektetők attól tartottak, hogy az USA gazdaságának lehűlésén kívül a gyengülő dollár is kedvezőtlenül érintheti a tech-cégeket.
Ázsiában még
a keddi bessz hatott
A keddi amerikai zuhanás után az ázsiai indexek is jórészt lefelé tartottak, amiből a még mindig zárva tartó tokiói börze kimaradt, míg a dél-koreai Kospi szerény emelkedéssel zárt, miután a kormány az állami nyugdíj- és beruházási alapok részvényvásárlásain keresztül interveniált.
Az amúgy is kissé lefelé tartó euró árfolyama a Fed döntése után 94 cent alá esett, s lapzártánkkor 0,9376 dolláron állt.
Á. V.

Ádám Viktor
Ádám Viktor

Ez is érdekelhet