Jelentős, 5 százalék fölötti erősödéssel zárta a hetet a varsói börze. A WIG-20 hétfőt leszámítva valamennyi napon emelkedett és pénteken már 1700 pont fölött állt. Az index emelkedése alapvetően a Nasdaq Composite alakulásával hozható összefüggésbe, mivel a lengyel piacon is meghatározó súlyt képviselnek a technológiai részvények. Mellettük a távközlési papírok is jól szerepeltek. Ehhez az is hozzájárult, hogy a távközlési minisztérium szerdán hivatalosan is érvénytelenítette a kiírt, de gyakorlatilag már hetekkel ezelőtt összeomlott UMTS-versenytárgyalást, s úgy döntött, hogy a lengyel mobilpiacon jelenleg működő három szolgáltató engedélyét kiterjeszti.
Magához tért a moszkvai tőzsde, az RTS az elmúlt öt napban 15 százalékkal, 163 pontra erősödött. Ebben jelentős szerepet játszott, hogy a Standard & Poor's javított az ország szuverén devizaadósságának besorolásán.
A felminősítés épp jókor jött, mivel a külföldi befektetők bizalma a török pénzügyi válság nyomán megingott. Az elemzők szerint a döntés nyomán az orosz részvények sokkal vonzóbbak lettek. Ez meg is látszott a vezető papírokon: az áramszolgáltató UES és az olajipari óriás Lukoil jegyzése egyaránt 20 százalékkal erősödött. Egyesek azonban óvatosságra intenek, arra emlékeztetve, hogy a trendfordulóhoz a forgalomnak is meg kellene élénkülnie. Ebből a szempontból tökéletesen igazuk is van, hiszen a napi átlagforgalom továbbra is 20 millió dollár alatt maradt.
A prágai PX-50 több mint 6 százalékkal, 448 pontra nőtt. Az áremelkedést a Cesky Telecom részvényei vezették, de az áramszolgáltató CEZ és a Komercni Banka jegyzése is számottevően emelkedett. A Cesky Telecom háza tájáról napvilágot látott hírek szerint a többségi állami tulajdonos legfőbb célja, hogy a privatizáció előtt még vonzóbbá tegye a társaságot. A szektortárs Ceske Radiokomunikacé-nél ez egyelőre csak részben sikerült: a Deutsche Telekom jelezte, hogy nem kíván további részesedést szerezni a távközlési cégben, mire annak árfolyama zuhanni kezdett.
Bajor Krisztián
