BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Nokia a mobilpiac vártnál gyorsabb bővülésére számít

Igencsak optimista becsléseket közölt tegnap a Nokia a mobiltelefon-piac jövőbeli bővülésével kapcsolatban: 2002 első felére 1 milliárd készüléktulajdonost várnak a finnek. A piaci szereplők a bejelentést csaknem 10 százalékos árfolyam-emelkedéssel honorálták.

2000. december 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A világ vezető mobiltelefon-gyártójának számító Nokia szerint a telefontulajdonosok száma a korábban becsült időpontnál fél évvel korábban, már 2002 első félévében eléri az 1 milliárdot. Mindez azt jelenti, hogy a világ teljes népességét alapul véve száz emberből tizenhatnak lesz rádiótelefonja. A piac egészét érintő optimista becslések mellett a finn cég azt is kifejtette, hogy a 2003-ig tartó időszakban éves szinten átlagosan 35 százalékos értékesítési növekedést valószínűsít. A befektetők megelégedetten fogadták a társaság várakozásait, a Nokia-részvények árfolyama 9 százalékkal drágult a Nasdaqon lapzártánkig. A pozitív befektetői megítélés átterjedt a szektor más képviselőinek papírjaira is.
A szakértők egybehangzó véleménye alapján a zsebtelefon-tulajdonosok 700 millióról 1 milliárdra történő megugrásából a finn vállalat versenytársainál jobban profitálhat majd. Mindezt alátámasztja, hogy az elemzői prognózisok szerint a Nokia a bővülő piacon tovább növeli részesedését a Motorolával és az Ericssonnal szemben. A verseny további élesedése várható azonban 2002-től, hiszen egyre több ázsiai cég jelenik meg a piacon, ráadásul a palmtopgyártók is internetképes készülékekkel rukkolnak elő. A Dataquest Inc. adatai szerint a Nokia a mobilpiac 27 százalékával büszkélkedhetett tavaly, a Motorola részesedése 17, az Ericssoné 11 százalék volt.
Bár a Nokia júliusban ráijesztett befektetőire, amikor közölte, hogy az új készülékek késedelmes megjelenése negatívan hat a társaság profitjára, a tegnapi bejelentés alighanem valamennyi piaci szereplőt megnyugtatta. A finn cégnél 2001 első félévében a 25-35 százalékos sáv felső részébe várják az értékesítés növekedési rátáját. Az idei év első felében 62 százalékkal nőtt az eladott maroktelefonok száma, míg az Ericsson 34, a Motorola 14 százalékos bővülésről számolhatott be.
K. Sz.

Kopányi Szabolcs
Kopányi Szabolcs

Ez is érdekelhet