A mezőgazdasági géppiac szereplőinek körében jól ismert – idén február 8–11. között megrendezett –, 24. Agro+Mashexpo Nemzetközi Mezőgazdasági és Mezőgép Kiállításon a több mint 180 kiállító között 15 külföldi is részt vett és 13 ezernél többen látogatták meg a rendezvényt – tájékoztatták lapunkat a szervező Hungexpo Rt.-nél. A több mint 11 ezer négyzetméteres kiállítási területen a különleges traktorok, illetve más mezőgazdasági gépek, eszközök mellett helyet kaptak az állattartás berendezései, gépei is, a központi téma pedig a kertészet volt.
A rendezvény alatt több érdekes szakmai fórumot, konferenciát tartottak, például a Fiatal Agrárvállalkozók Fórumát, ahol egyebek mellett szó volt a generációk szerepéről a jövő mezőgazdaságában, de elemezték a tudás és a gyakorlat szerepét, ami napjainkban fontos kérdés a jövő szakembereinek oktatása szempontjából. Nagy érdeklődés kísérte a nemzetközi előadók részvételével tartott gépesítési konferenciát, ahol a jelen megoldásai mellett keresték a választ a jövő fejlesztési irányaira. Élénk eszmecsere folyt emellett a megújuló energiaforrásokról, a gabonapiaci prognózisokról és a nemzeti támogatásokról is.
Magyarországon a piacgazdaság létrejöttével a mezőgazdasági gépek piaca is európai méretűvé vált – véli Hajdú József, az agrártárca gödöllői Mezőgazdasági Gépesítési Intézetének (MGI) tudományos főigazgató-helyettese. A szakember szerint idén nem lehet megismételni azt a múlt évi eredményt, amikor 1994-hez képest 50 százalékkal, 68 milliárd forintra nőtt a mezőgépek forgalma. Ennek oka, hogy míg tavaly az Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Programból (AVOP) 15 milliárd forint jutott a mezőgazdasági gépek vásárlásának támogatására, idén erre nincs lehetőség. Gráf József szakminiszter szerint gépvásárlásra kedvezményes hitellehetőség idén is van, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy a gazdálkodók, ha tehetik, inkább kivárják a vásárlással az újabb közvetlen támogatási lehetőséget.
