BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A tőzsdei jelenlét változhat, a tradíció örök

Hazánkban több mint 1700 kis- és közepes vállalkozás foglalkozik konzervgyártással és hűtőipari termeléssel, azonban az összbevétel közel 75 százalékát csupán tíz nagy társaság adja. Ezek közül a legnagyobb a Globus Konzervipari Rt.

2006. július 24. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Globus elődjének tekinthető első magyar konzerv- és ércárugyár, a Weiss Manfréd Konzervgyár Rt. 1882-ben alakult meg, alapítója a Weiss család. Kezdetben a hadsereg megrendelésére hús- és kávékonzerveket, a lakossági piacra pedig gyümölcs- és zöldségkonzerveket gyártottak. Először 1924-ben jelentették be zöldség- és gyümölcskonzervekre a Globus márkát, azóta a világ több mint 50 országában regisztrált, védett márka a Globus. 1947-ben a társaságot államosították, és a Nehézipari Központ irányítása alá került. Három évvel később alakult meg mai telephelyén a Budapesti Konzervgyár – derül ki a vállalat honlapján olvasható cégtörténetből.
Az első nagy nemzetközi elismerést 1958-ban szerezte a Globus: dobozos készételei (bakonyi borda, csikós tokány, székelygulyás) aranyérmet nyertek a brüsszeli világkiállításon. Eközben a vállalat továbbra is Budapesti Konzervgyár néven gyártotta termékeit. A cég a hatvanas évek közepén kapott exportjogosítványt, ennek nyomán elsősorban húskonzerveket kezdett el exportálni az Európai Gazdasági Közösség országaiba.
1991-ben változtatta nevét Globus Konzervgyárra a cég, majd két évvel később az állami vállalat átalakult Globus Konzervipari Részvénytársasággá. A társaság privatizációja rendkívül sikeres volt, tőzsdei bevezetésére 1993 decemberében kerül sor. Ettől az időponttól kezdve tevékenységét száz százalékban privatizált tőzsdei társaságként folytatja. A Globus Konzervipari Rt. 1994-ben elnyerte az SGS Certification Service Ltd. tanúsítványát az ISO 9002 minőségbiztosítási rendszer szerint.
A Globus 1998-ban megvásárolta a Food-Farms ’96 Rt.-t, amely 99,02 százalékban tulajdonosa a Deko-Food Rt.-nek, az Alföld egyik legjelentősebb konzerv- és hűtőipari cégének. A vétellel a Globus Rt. a Debreceni Konzervgyár tulajdonosává vált. A fúzióval a magyar tartósítóipar 25–28 százalékát átfogó vállalat jött létre. A Csabai Konzervgyár Rt. 53,3 százalékos tulajdonhányadának megvásárlásával 2000-ben újabb társasággal bővül a cégcsoport, ez a tulajdonrész később 67 százalékra emelkedett. A Globus Konzervipari Rt. és a Nagykőrösi Konzervgyár Rt. exkluzív értékesítési szerződést kötött, amelynek értelmében 2001. június 1-jétől a Nagykőrösi Konzervgyár által gyártott hús-, májkrém- és ételkonzerv termékcsoport teljes körű belföldi és exportértékesítését a Globus Rt. végzi. 2001 második felében vásárolták meg a Unilever Magyarország Kft.-től a Bajai Hűtőház teljes eszközrendszerét. Emellett egy licencmegállapodás is született arról, hogy az Iglo márkanevű termékeket a magyar piacon a Globus Rt. állítja elő és forgalmazza. Egy évvel később a Globus a Nagykőrösi Konzervipari Rt. többségi tulajdonosává vált, majd ismét egy év elmúltával a vállalat eladta a Békéscsabai Konzervgyár Rt. eszközeinek nagy részét, ami további akvizíciókat tett lehetővé a vállalati fejlődés fő irányának megjelölt mélyhűtött termékek üzletágban. Ennek első lépéseként 2003 januárjában a Békéscsabai Hűtőgyár Rt. megvásárlásáról, majd az Elsner Poland négy, lengyelországi gyorsfagyasztott-termék-gyárának megvételéről írt alá szerződést a Globus. 2004-ben a Globus Konzervipari Rt. közel 50 százalékos részesedést szerzett a Vitalfood GmbH-ban, és ezzel a cég stratégiai irányítójává vált. A vállalat új neve Globus Konzerven- und Tiefkühlproduktions GmbH, amely ausztriai multinacionális nagyvállalatok meghatározó beszállítója.
Nemrégen jelent meg a Globus tőzsdei kivezetéséhez szükséges tőzsdei ajánlat, a 460 forintos árfolyamot tőzsdei kötésekben fizetné meg az ajánlattevő, a francia UFM (a CECAB-csoporthoz tartozó Union Fermiere Morbihannaise). Szakértők szerint a cégben maradó részvényesek is jól járhatnak, ha sikerül javítani a Globus gazdálkodását a következő években. A korábbi nyilvános ajánlat szövege ugyanis azt tartalmazta, hogy az UFM 2011-ig a cég száz százalékának megszerzésére törekszik – írta a NAPI Gazdaság.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet