Miután hamarosan elfogadják Brüsszelben a tenderterveket, valószínűleg még az ősszel kiírhatják a kivitelezői pályázatait annak a beruházásnak, amelynek eredményeként - egyebek mellett - Albertirsán is megszűnik majd a szemétlerakó. Cegléd és térsége, összesen 22 település önkormányzata még 1999 végén döntött úgy, hogy közös erővel oldja meg a szilárd hulladék gyűjtését és kezelését. A program keretében új, modern hulladéklerakót és komposztálóüzemet építenek, s felszámolják a települések saját régi, sok esetben műszaki védelem nélkül épített és nem megfelelően üzemeltetett lerakóit. A települések a beruházás jelentős részét az Európai Unió előcsatlakozási alapjából (ISPA) szerették volna finanszírozni, s ezért 2001-ben pályázatot nyújtottak be.
A közelmúltban az EU kedvező döntést hozott, a fejlesztés felét a települések ISPA-forrásból finanszírozhatják, Brüsszelben azonban kikötötték, hogy az eredetileg tervezetthez képest nagyobb régióban, több település csatlakozásával valósuljon meg a program. Ezért az elképzelésbe bevonták Monort, Nagykátát és Kecskemétet, illetve ezek térségeit, s így most már összesen 48 település vesz részt a projektben. Az eredetileg 3,3 milliárd forint összértékűre tervezett program 23,7 millió eurósra nőtt, melyet az ISPA-pályázat mellett 40 százalékban állami támogatásból, 10 százalékban pedig önerőből finanszíroznak a települések - mondták lapunknak a beruházás gesztoránál, a ceglédi önkormányzatnál.
A közös hulladéklerakót Cegléd mellett alakítják ki, a komposztálóüzemet pedig Nagykőrösön hozzák létre. Az előbbit Kecskemét és a térségébe tartozó települések nem veszik igénybe, mivel a megyeszékhelyen nemrég építettek egy új lerakót, a többi település kommunális szemetét viszont a ceglédi telepen helyezik majd el. A program keretében az érintett települések korábbi, korszerűtlen szemétlerakóit felszámolják, ami az egész beruházás költségvetésének közel 40 százalékát emészti fel.
