BUX 139185.47 -0,08 %
OTP 45330 0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az ipari park fejlesztése a fő cél

A város életének sokáig meghatározó eleme volt a bányászati szektor, az erőművet azonban tizenegy év múlva végelegesen bezárják. A városvezetés szerint az ipari park fejlesztésével az erőművi dolgozók itt találhatnak maguknak újra munkát.

2003. március 20. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mivel az erőművet 2014-ben véglegesen bezárják, az önkormányzat tervei szerint a város ipari parkját kell ezen időpontig felfejleszteni úgy, hogy az erőművi szektorban dolgozók itt találjanak munkát - mondta Rajnai Gábor polgármester. Oroszlány költségvetésének főösszege idén a tervek szerint ötmilliárd forint körül alakul, ám a működési és fejlesztési költségek növekedését nem követte a város saját bevételeinek emelkedése. Így jelenleg mintegy egymilliárd forintos adósságállománya van Oroszlánynak, ami mellett idén a szakorvosi rendelőintézet és gyógyház átépítésére, valamint a szennyvíztisztító rekonstrukciójára 1,3 milliárd forintot kíván az önkormányzat költeni.
Oroszlány vezetése - figyelembe véve a városban lakók anyagi helyzetét - nem használja ki teljes mértékben az adókivetési lehetőségeket, azaz egyes adótípusok nem érik el a törvényben megállapított maximális értéket. Sőt 2003 elejétől eltörölték a lakáscélú ingatlanok adóját is - mondta Rajnai. A helyiadó-bevételek a tervek szerint elérik a 440 millió forintot, ennek legnagyobb részét az iparűzési adó teszi ki, mintegy 300 milliós értékben.
Oroszlány intézményrendszerét az elmúlt 50 évben egy folyamatosan fejlődő város igényeinek kielégítésére tervezték. Mára azonban - főként a bányászat visszafejlesztése miatt - a fejlődés megtorpant, sőt az intézményrendszer túlméretezetté vált. A népesség csökkenése miatt az előző kormányzati ciklusban iskolabezárásra is sor került, idén pedig óvodai, bölcsődei átszervezések folynak a jelenleg 20,8 ezres lélekszámú városban. Az intézményrendszer fenntartása mintegy kétmilliárd forinttal terheli a település költségvetését, és az idei fejlesztési tervek miatt pénz már csak a legszükségesebb felújításokra marad. Így többek között az évekkel ezelőtt bezárt városi sportuszoda rekonstrukciója, illetve a művészeti iskola elhelyezése is várat magára. Mindemellett pozitívumként elmondható, hogy egy három éve bezárt iskolát egy vállalkozó a megváltozott munkaképességű emberek munkahelyeként hasznosította.
Oroszlány és kistérségének munkaerő-piaci helyzetében mérsékelt pozitív irányú tendencia érvényesül napjainkban, amely többek között a település szervezetei kölcsönös együttműködésének és a foglalkoztatási programok beindításának köszönhető. Az agglomerációt is beleértve a városban a munkanélküliség a tavalyi év végére rég nem látott alacsony szintre, 6,6 százalékra csökkent, emellett azonban mindenképpen meg kell említeni azt is, hogy a Vértesi Erőműnél történt leépítések miatt az év első felének végére a munkanélküliség újra 7 százalék fölé emelkedhet. Az országban az elsők között kezdte meg működését az oroszlányi ipari park, amelynek első ütemben kijelölt területe már megtelt, a második ütemben pedig a Vértesi Erőmű tulajdonában lévő területtel kívánják bővíteni a parkot. Ennek megvásárlásáról, illetve közös hasznosításáról már megkezdődtek a tárgyalások. Az ipari parkban jelenleg 13 munkáltató működik, 1,1 ezer főt foglalkoztatva. A városban egyébként több mint 1300 vállalkozás működik, egyharmaduk társas vállalkozás, és jellemzően építőiparral, kereskedelemmel, szolgáltatással kapcsolatos tevékenységet végeznek. Jelentősebb cégnek számít a városban többek között a Weslin Hungary Autóipari Rt., a Zenon Kft., a Koloman Handler Fémárugyár Magyarország Kft., valamint a Vértesi Erőmű. Ez utóbbi társaság jelenleg egy 20 milliárd forintos beruházást folytat, melynek keretén belül valósul meg az erőmű retrofit programja, illetve felépül egy füstgáz-kéntelenítő is (NAPI Gazdaság, 2003. február 21., 5. oldal).
Az elmúlt években a városi infrastruktúrafejlesztések keretén belül elsősorban a közterületek felújítására került sor, ezek közül kiemelkedik 14 kilométernyi útszakasz aszfaltozása, illetve eddig szilárd burkolattal nem rendelkező utak burkolása - mondta a polgármester. Oroszlány ófalui részén elkészült a Topolya-liget és az Erzsébet-liget, illetve befejeződött a város egyik jelképének számító Városkapu melletti közterület felújítása. A régi városrészben megvalósult a távhőhálózat fejlesztésének első üteme, amivel mintegy ezer lakásba vezették be ezt a fűtési rendszert. Jelenleg folyamatban van a meglévő közvilágítási hálózat korszerűsítése és fejlesztése, illetve a digitális térképre alapozott szoftverfejlesztés, valamint az ipari park feltáró útjának a bővítése is. Két éve döntött a képviselő-testület az Oroszlányi Szakorvosi Rendelőintézet bővítéséről és a jelenlegi Gyógyház ápolási célú átépítéséről. A több mint félmilliárdos beruházás mintegy negyven százalékát a város önerőből finanszírozta, míg a fennmaradó részt központi és területfejlesztési pályázatok támogatásából fedezte. Az első ütemben felújított rendelőintézet átadására áprilisban kerül sor. A szociális szolgálat részére az egyik óvoda épületrészt alakították át, amely jelenleg az idősek szociális ellátását szolgálja. A városvezetés megoldandó feladatai közé tartozik az óváros rehabilitációja, a lakóépületek korszerűsítése, illetve új szociális bérlakásprogram indítása. Mindemellett a tervek között szerepel a sportlétesítmények, a művelődési ház és a Fő tér egészének felújítása is, azonban a jelenlegi forráshiányos helyzetben ezek megvalósulása kétséges - mondta Rajnai.
A város legnagyobb büszkesége kulturális és idegenforgalmi szempontból a XVIII. századi, Közép-Európában is egyedülálló majki műemlékegyüttes, illetve a kamalduli néma barátok kolostora. Az épületet barokk stílusban, de a rend szigorú reguláit idéző zárt alaprajzzal építették, és érdekessége, hogy a toronyóra harangjai negyedóránként barokk dallamokat játszanak. Bár a bányászat a térségbenmár csak rövid ideig végezhető gazdaságosan, talán éppen ezért különös jelentőségű a bányászati múzeum, ahol élethű közegben ismerkedhetnek meg a látogatók a bányászat múltjával, a bányászhagyományokkal. A múzeum gazdag ásványgyűjteménye is sok turistát csalogat a városba minden évben.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet