A tervek szerint márciusban adják át a Csabai Életfa Nyugdíjas Házat Működtető Kht. beruházásában épülő, szociális célokat szolgáló épületegyüttes befejező szakaszát - közölte lapunkkal Kiss Éva, a nonprofit szervezet ügyvezetője. A most elkészült lakásokkal együtt összesen 72 apartmant épített fel a helyi önkormányzat által 1999-ben létrehozott társaság, a beruházások összege meghaladta az 540 millió forintot. A fejlesztéseket egyrészt az idős emberek megfelelő színvonalú ellátása, másrészt pedig a békéscsabai lakásmobilitás növelése érdekében indították, és 1999-ben mintegy 300 millió forintos költséggel 40 apartman és a hozzá kapcsolódó, az egész létesítménykomplexumot kiszolgáló központi épületegyüttes készült el. (A nyugdíjas-apartmanházban többek között nagy alapterületű közösségi helyiségeket, orvosi rendelőt, konyhát és éttermet is kialakítottak.)
A következő 20 apartmanba - amelyek felépítésére 150 millió forintot költöttek - 2000-ben költözhettek be a lakók, míg a harmadik ütem idén márciusra készül el. Ebben 12 lakás lesz, a költsége pedig megközelíti a 90 millió forintot - tette hozzá az ügyvezető. A harmadik ütemet a Széchenyi terv keretén belül már központi támogatás is segítette, míg a korábbi beruházásokat a tulajdonos helyhatóság kizárólag saját erőből finanszírozta. A kétszemélyes apartmanok lakóinak teljes körű orvosi ellátást, állandó felügyeletet és étkezést is biztosítanak. Az ellátási költségek egyharmadát a beköltözők, egyharmadát normatív támogatásból a központi költségvetés, míg a fennmaradó részt a közhasznú társaság saját bevételei biztosítják. Kiss szerint az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a program maradéktalanul és minden elemében beváltotta a hozzá fűzött reményeket, az apartmankomplexumban minden hely foglalt, s további lakások építésére is lenne igény. A nyugdíjasház jelentős mértékben hozzájárult az ingatlanmobilitás növeléséhez az elmúlt évek során. A város egyébként újabb szociális bérlakások építését is tervezi, ugyancsak központi támogatás segítségével.
K. Zs.
