BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Át fog rendeződni a cafeteria rendszere jövőre

Eltűnni biztosan nem fognak a béren kívüli juttatások, arra azonban számítani kell, hogy valamennyire át fog rendeződni a piac. A hidegutalványok valószínűleg eltűnnek, ám az átalakításra nincs recept, az az egyes bérek függvénye lesz.

2009. július 16. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Leginkább átrendeződést hozhat jövőre a cafeteria adóztatásának átalakítása, arra viszont nem kell számítani, hogy eltűnne ez a fajta béren kívüli juttatás. Annak ellenére, hogy 25 százalékos adó terheli majd jövőre a jelenleg még adómentes juttatásokat, ez a terhelés még mindig sokkal kisebb lesz, mint ha bérben fizetnék ki a vállalkozások a juttatás értékét - mondta Jókay Gábor, a Hewitt Kft. üzletágvezetője.
A munkáltatók döntése persze az egyedi esetek alapján eltérő lesz a tekintetben, hogy a 25 százalékos adóterhet lenyeli-e a munkáltató, áthárítja az alkalmazottakra vagy megosztoznak rajta a felek. Elvileg mindháromra lehet esély úgy is, hogy nem keletkezik pluszteher egyik oldalon sem a mostani jövedelem- és költségszinthez képest, hiszen mind a foglalkoztatás költsége, mind a jövedelemadó-terhelés csökken jövőre. Egy évi 200 ezer forintos cafeteriakeret terhelését például bőven ellensúlyozza az adócsökkentés, vagyis a munkáltató kényelmesen tudja továbbra is finanszírozni a juttatásokat.
Az azonban bizonyos, hogy különösen az alacsonyabb jövedelmű alkalmazottak esetében számítani kell átrendeződésre - mondta Jókay. Ennek egyrészt az az oka, hogy az alacsonyabb bérekhez jellemzően nem a pénztári befizetések, öngondoskodást célzó elemek társulnak, hanem a direkt készpénz-helyettesítő utalványok. Márpedig ezek közül a hidegétkezési utalvány nagy valószínűséggel el fog tűnni, hiszen nem 25, hanem 96 százalékkal fog adózni jövőre, amit már valószínűleg nem éri meg adni. Mivel az alacsonyabb bérek esetében a bérköltség és a jövedelemadó csökkenésével is kevesebbet lehet nyerni, érdemes lesz megfontolni a juttatások kezelését. Praktikusan jövőre a melegétkezési utalvány, a bérlet, az iskolakezdési támogatás és az üdülési csekk közül fognak majd választani a munkavállalók.
A magasabb jövedelmeknél nagyobb a mozgástér, hiszen egyrészt az adó- és járulékcsökkentés nagyobb összegben érvényesül, másrészt a cafeteriaelemek szélesebb köre alkalmazható. Vagyis ebben a körben azért nem várható drasztikus változás. Az persze itt is jellemző lehet, hogy a hidegétkezési utalvány helyett más juttatást választ majd a munkavállaló.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet