BUX 140082.71 0,33 %
OTP 45760 -0,46 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Várni és sietni is érdemes az áfa miatt

A júliustól életbe lépő adótörvény-módosításokra felkészülve érdemes lesz előre vásárolni, korábbra hozni részletfizetéseket, viszont megéri majd várni bizonyos bevételek realizálásával.

2009. június 11. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Júliustól 25 százalékra emelkedik az áfa kulcsa, ami az átmeneti szabályok szerint június-júliusban ad némi mozgásteret a vállalkozásoknak. Fő szabályként a megemelt kulcs a június 30-át követő teljesítéskor jelenik meg először. Ez azt jelenti, hogy érdemes lesz adott esetben előrébb hozni a számla kiállításakor a teljesítés időpontját, hogy azt még az alacsonyabb kulccsal lehessen elszámolni.
Ez azért állhat a felek érdekében, mert így a megfinanszírozott áfa miatt keletkező likviditási hiány kisebb lesz. Hasonló elv szerint érdemes eljárni akkor is, amikor a felek részletfizetésben állapodnak meg egymással, és ez átnyúlik júliusra. Ebben az esetben értelemszerűen a már megfizetett összegre visszamenőlegesen nem vonatkozik a megemelt kulcs, vagyis célszerű lehet korábban, június 30-a előtt megfizetni annyi tartozást, amennyit csak lehet. Így csak azt a tételt terheli majd magasabb áfa, amelyiket később fizeti meg az adós. Ez független például attól, hogy a szerződésben egyenlő arányú törlesztésben állapodtak meg a felek, a lényeg mindössze annyi, hogy a kiállított számlából kitűnjön az előrehozott részletfizetés is.
Az is igaz ugyanakkor, hogy ebben az esetben leginkább akkor érdemes előre fizetni, ha a vevő nem áfaalany vagy ha valamiért nem tudja levonni az áfát. Az előrehozott részletfizetés ugyanis valószínűleg nagyobb likviditási problémát okoz, mint a nagyobb összegű megfinanszírozandó áfa.
Nem alkalmazható ez az eljárás azonban a folyamatos értékesítésekre. Nem lehet így a telefonszámlát előre befizetni alacsonyabb kulccsal. Az ilyen típusú, folyamatos szolgáltatásnyújtásnál ugyanis az elszámolás a naptári napok szerint oszlik majd el: ha az elszámolási időszak például 15-étől 15-éig tart, akkor 30-áig a régi, ezt követően az új kulcsok alapján alakul a számla.
Persze az is elképzelhető, hogy éppen a csúszás éri meg a teljesítés megállapításakor, vagyis halasztódjék júliusra a teljesítés. Ebbe a körbe tartoznak az evások, akiknek az áfa csak egy bevételnövelő tétel: nekik júliustól száz forint nettó kifizetés után 120 helyett 125 forint lesz a bevételük - amiből ugyanúgy 25 százalékot adóznak, mint korábban. Vagyis ők akkor járnak jól, ha június 30-át követő teljesítéssel állítanak ki számlát. Ez persze decemberben majd megfordul, hisz akkor az eva kulcsának emelése miatt épp az előrehozott teljesítés lesz majd fontos.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet