BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Indulásra vár a kockázatitőke-program

2008. szeptember 24. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brüsszeli jóváhagyásra vár a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. (MV) által kidolgozott, a Jeremie programból finanszírozandó kockázatitőke-program. Amennyiben ez gyorsan megérkezik, még az utolsó negyedévben meghirdethetők a potenciális alapkezelőknek szóló pályázatok - tudta meg a Napi Bátora Lászlótól, az MV Zrt. vezérigazgató-helyettesétől. A hazai alapkezelők, kockázatitőke-befektetők segítségével kidolgozott program feltételei az eljárás során és a brüsszeli észrevételek hatására még változhatnak.
Bátora szerint a pályázat feltétele lesz, hogy a potenciális alapkezelő valamilyen, a magánbefektetői érdeklődést igazoló szándéknyilatkozattal, igazolással pályázzon. A program keretében ugyanis az MV kockázatitőke-alapokat hozna létre, nagyságrendileg mintegy 46 milliárd forintból. Az alapok feltöltését 70 százalékban a Jeremie program forrásai biztosítanák, a fennmaradó hányadnál azonban számítanának a független magánbefektetők - például hazai vagy külföldi bejegyzésű, intézményesített formában működő, jogi személyiségű magántőkealapok, független pénzügyi befektetők, üzleti angyalok - hozzájárulásaira.
Az elképzelések szerint az évi másfél milliárd forintos nettó árbevételnél kisebb forgalmú hazai mikro-, kis- és középvállalkozásoknak szánt fejlesztési források a pályázatokon kiválasztott alapkezelők közreműködésével jutnának el a cégekhez. A tőkefinanszírozás vagy tulajdonosi hitelként megvalósuló befektetés összege évente maximum 1,5 millió euró lehet, legfeljebb három egymást követő évben.
Erre kétféle konstrukcióban is lehetőség lesz: az MV tízéves futamidőre közös alapokat és Co-investment alapokat hozna létre. Előbbiekhez legalább 700, legfeljebb hétmilliárd forinttal járulna hozzá, és maximum az alap tőkéjének 70 százalékáig szerezhet tőkejegyet. Több ütemben írnának ki pályázatokat a rendelkezésre álló források függvényében, és mivel párhuzamosan több közös alapot is létrehozhatnak, ezért több alapkezelőt is kiválaszthatnak majd. A Co-investment alapot az MV önálló jogi személyiséggel hozná létre, és társbefektetőkkel hajtana végre közös invesztíciókat úgy, hogy tranzakciónként állapodik meg a befektetési feltételekről. Egy pályázat keretében választanak majd egy-egy alapkezelőt a Közép-magyarországi Operatív Programból finanszírozott, a régióban tevékenykedő alaphoz, és a GOP-forrásokból létrehozott, az ország többi részén befektető alaphoz.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet