BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Assa Abbloy nyerte a Sydney-Hobart regattát

A Volvo Ocean Race földkerülő vitorlásversenyen is szereplő Assa Abloy nevű VOR 60-as hajó nyerte a hagyományos Sydney-Hobart vitorlásversenyt, és jelenleg tetemes előnnyel vezeti a Volvo Ocean Race Sydney-Auckland szakaszát is.

2002. január 2. szerda, 18:01

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Volvo Ocean Race mezőnye a harmadik szakaszon együtt rajtolt a Sydney-Hobart mezőnyével és a VOR hajók is részt vettek a hagyományos ausztrál viadalon, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy ők Hobartban csak néhány órára álltak meg, azután - a befutáskor mért időrendet tartva - folytatták útjukat Auckland felé. Így lehetett a Sydney-Hobart győztese az Assa Abloy, amely mögött második helyen a jóval nagyobb Nicorette nevű maxi futott be. Ez azt mutatja, hogy a legújabb hajótervezési elvek és az egyre könnyebb építési anyagok képesek kompenzálni a hajóhossz által meghatározott elméleti sebességben mért különbségeket. A többi VOR-60-as is jól szerepelt a regattán, ilyen hajó futott be 3., 4., és 5. helyen is.
A mezőnyt a második napon nagy vihar kapta el, sőt a vezető hajókat egy tornádó széle is megcsípte. Ekkor még az illbruck vezetett, de az Assa jobb széltaktikával az élre tört. Vele tartott az Amer Sports One (ASO) is, így Grant Dalton csapata feljött a második helyre, már ami a VOR-t illeti (a Sydney-Hobarton a harmadikok lettek).

Hobartból újrarajtolva az Assa az optimális útvonaltól északra tért el. A második helyen induló ASO is északnak tartott, de kevésbé szélsőséges taktikát választott, mint az Assa. A két vezető hajót egy hármas csoport - illbruck, Tyco, News Corp - követte, ők már a "legrövidebb út az egyenes" alapelvet tartották szem előtt. Kezdetben úgy tűnt, hogy a két vezető hajó nagy árat fizet az északi kitérőért, az üldöző boly beérte őket. A szakasz harmadik napján azonban északira fordult a szél, és az Assa - nyomában a ASO-val - ismét az élre ugrott, sőt csaknem 100 mérföldet vert a 3.-4.-5. helyezettekre, akik hosszú órákra megálltak egy szélcsendes övezetben.

A boly beragadása nemcsak az élen állóknak kedvezett, hanem a Hobartból 6.-ként rajtoló djuice-nak is. A lila hajó - látva az előtte menők vergődését - kivágott délre és szépen elvitorlázott alattuk, de királysága pünkösdinek bizonyult, tegnap délután már ők álltak és a többiek haladtak, így visszaszorultak a 6. helyre. A 7. helyen a lányok jönnek, nekik eltört az orrvitorlájuk merev első éle, ezért meg kellet állniuk pótalkatrészt felvenni.

Az utolsó 250 mérföldön belül 36 mérfölddel vezető Assa első helyét egyedül a ASO veszélyezteti, hacsak a hajón levő beteg mancsaft állapota nem tesz szükségessé egy megállást Új Zéland északi csücskénél. Jason Carrington három nappal ezelőtt esett össze a fedélzeten, azóta ágyban fekszik, de állapota nem javul, komoly fájdalmai vannak, enni, inni sem képes egyedül. A hajóorvos két napja nem aludt és a fedélzeti munkában sem tud részt venni, de egy brit orvos csoporttal konzultálva néhány órával ezelőtt úgy döntöttek, nem állnak meg partra tenne Carringtont, ha állapota nem változik. Az Assa-t holnap délelőttre várják Aukalndba, ott mentő várja a beteget.

Máté Dániel
Máté Dániel

Ez is érdekelhet