A visegrádi strandfürdő felújításáról és termálszálló építéséről szóló program megfeneklett, mert Visegrád polgárai márciusban a strand visszavételére szavaztak. A Castrum-Visegrád Kft. az 1993. és 2005. közötti időre kötött szerződést az önkormányzattal a strand üzemeltetésére. A Castrum-Visegrád és az önkormányzat arról tárgyalt, hogy közös cégben fejleszti a fürdőt. A társaságban a tervezett beruházás alapján az önkormányzat 24 százalékos tulajdonrésszel bírt volna. Ezt a lehetőséget azonban a testület az utolsó pillanatban a kész dokumentumok aláírása előtt elutasította, mert úgy ítélte meg, hogy az önkormányzat nem tud teljesíteni ilyen mértékű fejlesztéshez kapcsolódó finanszírozást - tájékoztatott Simon Péter, a Castrum-Visegrád ügyvezetője.
Ekkor a Castrum-Visegrád Kft. a strand megvételére tett ajánlatot. Miután két ingatlanszakértő is felbecsülte a terület értékét, a cég a szakvéleményekben foglaltaknál magasabb, 150 millió forint vételárat ajánlott, de fizetési könnyítést is kért. Az ajánlatot az önkormányzat elfogadta, így megszületett a szerződés. Eszerint a strandért 94 millió, a szomszédos és a szálló helyéül tervezett erdőterületért pedig 56 millió forint fizet a Castrum-Visegrád Kft.
Simon szerint mivel Visegrád kétezres lélekszámú város, az önkormányzat összköltségvetése nem éri el a 200 millió forintot, szabad felhasználású kerete pedig évitízmilliós nagyságrendű, így egyértelműen jobban jár, ha az eladás mellett dönt, mert megkapja a vételárat és nem kell finanszíroznia a beruházást és viselnie esetleges kockázatait. A cég számításai szerint a beruházás utáni tizedik évben reálértéken az adófizetési kötelezettség elérte volna a 140 millió forintot.
A vállalkozók egyesülete már tavaly megindította a keresetet a Castrum-Visegrád ellen, amiben a szerződés érvényességét támadta meg arra hivatkozva, hogy erdőművelésre alkalmas területet belföldi magyar jogi személynek nem lehet elidegeníteni. Szendrői Lajos elnök szerint a fürdő több hasznot hozna Visegrádnak, ha az önkormányzat üzemeltetné, hiszen az önkormányzat maga is felvehetné az egy milliárdos támogatást a Széchenyi-terv kapcsán, további egy milliárd kamatmentes hitelhez juthatna a fürdőhöz kapcsolódó kedvezmények miatt, az összbefektetés pedig négy év alatt megtérülne, ezzel 250 millió forint bevételt hozva az önkormányzatnak évente, szemben az első években csupán 60-70 millió forint adóval.
A Castrum-Visegrád által tervezett fejlesztés három részből állna: a jelenlegi strandfürdő szolgáltatásainak fejlesztéséből, egy fedett fürdő létrehozásából, amely barlangfürdőből és ülőfürdőből állna, élménymedencével és gyógyászati központtal, a programhoz tartozott volna továbbá egy 180 szobás, négy csillagos szálloda. A beruházás összértéke 4,2 milliárd forint, amiből 1 milliárdra pályázott volna a Castrum-Visegrád a Széchenyi-tervből, egy milliárdot biztosított volna saját erőből, két milliárdot pedig banki hitelből. A megállapodások és a kidolgozott tervek alapján 2001. decemberére elkészült volna a program.
A cég az önkormányzat lépésére vár, ám ha a testület megtámadja a szerződést, nem kerülhető el a per - jelentette ki Simon. Megegyezés híján az önkormányzat értékaránytalanságra hivatkozva kell, hogy megtámadja a szerződést, de az értékaránytalanság csak indoknak tűnik, hiszen komoly megoldási javaslat nincs - mondta az ügyvezető. Jelenleg a Castrum-Visegrád Kft. jelenlegi állapotában üzemelteti a strandot. A Castrum-Visegrád tavalyi árbevétele a strand üzemeltetéséből 46 millió forint volt.
