BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem jár végkielégítés a munkavállalói kötelezettség megszegésekor

2002. március 21. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A munka törvénykönyvének (Mt.) végkielégítésre vonatkozó szabályai szerint a dolgozót végkielégítés illeti meg, ha a munkaviszonya a munkáltató felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése következtében szűnik meg. Nem jár végkielégítés akkor, ha a munkavállaló a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlanságból jelentős mértékben megszegi, illetve egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
Ugyanígy nem jár végkielégítés, ha a munkavállaló nyugellátásra szerzett jogosultságot vagy korengedményes nyugdíjat állapítottak meg részére, valamint az első állás mellett létesített további munkaviszony megszűnésekor. A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a törvényben meghatározott legkisebb időtartamban fennálljon. Az Mt. munkáltatónál eltöltött egyre növekvő időtartamhoz egyre növekvő mértékben határozza meg a végkielégítést.
A kollektív szerződésben a jogszabályi mértéket meghaladó módon lehetőség van arra, hogy akár rövidebb munkaviszonyban töltött idő után is kapjon végkielégítést a munkavállaló, és természetesen arra is mód van, hogy az Mt.-ben meghatározott mértéken felüli juttatásban részesüljön. Például a törvény szerint 5 év esetén 2 havi átlagkereset a végkielégítés legkisebb mértéke. Kollektív szerződés alapján 4 év után 2 havi átlagkereset jár, avagy - még kedvezőbb módon - 3 havi átlagkereset kifizetése is lehetséges.
A végkielégítés egyrészt erősíti a munkahelyhez való kötődést, másfelől szociális funkciója is van. Törvényben meghatározott mértéke 3 havi átlagkereset összegével emelkedik, ha a munkavállaló munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése miatt szűnik meg az öregségi nyugdíjra való jogosultság megszerzését megelőző 5 éven belül. Öregségi nyugdíjra akkor jogosult az érintett, ha a 62. életévét betöltötte és rendelkezik a szükséges szolgálati idővel. Ha tehát valamely érintett munkavállaló az adott munkáltatónál legalább 25 évet eltöltött, 6 havi átlagkereset illeti meg. Tekintettel azonban arra, hogy az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző 5 éven belül szűnt meg a jogviszony, további 3 havi, összesen tehát 8 havi átlagkereset megtérítésére válik jogosulttá. A magasabb összegű végkielégítésnek elsősorban az az indoka, hogy a viszonylag magasabb korú munkavállalók elhelyezkedési, munkaerő-piaci esélyei a fiatalokhoz képest lényegesen csökkentek.
Kiss Ferenc munkajogász

Kummer Krisztián
Kummer Krisztián

Ez is érdekelhet