Elő az adatokkal!
Brazíliában a bíróság kötelezte a Google-t, hogy adjon információt ügyfeleiről, akik után gyermekpornográfia terjesztése és gyűlöletbeszéd miatt nyomoznak. A vád szerint a szolgáltató rendszerén üzemeltetett Orkut weboldalon illegális pornóanyagokat csereberéltek és feketéket, a zsidókat, illetve a homoszexuálisokat gyalázó szövegeket publikáltak. A Google korábban közölte, hogy szívesen együttműködik a brazil hatóságokkal, de a kért információ nincs a birtokában, mert nem gyűjt adatokat az Orkut felhasználóiról. A bíróságot mindez nem hatotta meg, mint az illetékes bíró kijelentette: nem fogadják el azt az érvet, hogy ha van is valami adat az Orkuttal kapcsolatban a Google birtokában, az egyesült államokbeli szervereken található. Minden illegális fotót és szöveget brazilok tettek fel a site-ra brazíliai komputerekről – érvelt a bíró. Nyomatékul hozzátette: vagy kiadja a Google a kért adatokat, vagy 23 millió dolláros büntetést ró ki a cégre – derül ki a Houston Chronicle híréből.
Ingyen Wi-Fi Norwichben
A nagy-britanniai Norwich városa ingyenes vezeték nélküli Wi-Fi-hálózatot hozott létre a település bizonyos részein, amelyet egyelőre 18 hónapos tesztprogramban üzemeltetnek. Eddig semmi gond nem volt a több mint 200 hozzáférési pontot tartalmazó rendszerrel. Azért, hogy az ingyenes megoldás ne tegye lehetetlenné a fizetős internet-hozzáférést nyújtó cégek üzletét, a Wi-Fi-háló csak 256 kbps átviteli sebességet biztosít és a felhasználóknak 60 percenként újra fel kell lépniük a rendszerre. Mivel a vezeték nélküli hozzáférés bárki előtt nyitott, az internetezők jól teszik, ha megduplázzák biztonsági intézkedéseiket – sűrűn telepítendők a tűzfalak és vírusvédelmi megoldások. A teszt célja annak kiderítése, kik és mire használják az ingyen internetezés lehetőségét, az első három hét tapasztalatai szerint főleg diákok wi-fiznek, akik tanuláshoz használják a világhálót – írja a BBC.
Erőfeszítés a jobb Wi-Fi-biztonságért
A kaliforniai törvényhozás olyan jogszabályt alkotott, amely kötelezi a vezeték nélküli Wi-Fi-eszközök gyártóit, hogy termékeikhez adjanak a nyílt rendszerek hátterében hallgatózó rosszakarók jelenlétére figyelmeztető „használati utasításokat”. A felhasználóvédelmi törvény szerint, amelyet még alá kell írnia az állam kormányzójának, 2007 októberétől négyféle megoldást kell tartalmazniuk a hardvereknek: a berendezéseken elhelyezett figyelemfelkeltő címkéket, telepítőszoftverek által közölt információkat, a telepítés közben megjelenő opciókat, illetve alapbeállításként beépített védekező megoldásokat. A Wi-Fi-fejlesztők örömmel fogadták a törvényt, amely segít abban, hogy vevőik felkészültebben használják termékeiket. Más szakértők azonban úgy vélik, nem kéne hülyének nézni az embereket, hiszen az új szabályozás olyan, mintha a kávét felszolgáló éttermeket köteleznék, hogy minden csésze mellé tegyenek egy címkét, amin az szerepel, hogy „Vigyázat, megégetheti a kedves vendég száját!” – jelentette a CNET.
Véletlen adatkiborítás
Véletlenül szétküldte egy e-mailben 1800 ügyfelének 5200 előfizető adatait az amerikai Verizon mobiltávközlési cég. Az Excel-táblát eredendően egy online-megrendelőlapnak szánták, amelynek segítségével a címzettek mindenféle kiegészítőt vásárolhattak volna. A táblázat nem tartalmazott nagyon érzékeny adatokat, mint például az előfizető társadalombiztosítási számát vagy bankszámlaszámát, de nevét és címét, illetve készülékének ismertetőjegyeit igen. Szakértők szerint ezek is elegendőek arra, hogy valaki például a Verizon képviselőjének adja ki magát, és igazán értékes információkat szedjen ki a gyanútlan mobilosból. A Verizon letette a főesküt, hogy ilyen többet nem fordulhat elő – jelentette a CNET.
Megnyitott az online-könyvtár
A Google internetes könyvtáráról hamarosan le lehet tölteni azokat a műveket, amelyeket nem védenek szerzői jogok. Eddig csak online olvasásra volt lehetőség. A változtatás nyomán az engedélyezett anyagok átkerülhetnek a felhasználók számítógépére, de ki is nyomtathatók. A szerzői jogvédelem alatt álló könyvekből csak kivonatokat tesz hozzáférhetővé a szolgáltató. Sok szerző és jogvédő még ezt a kivonatos közlést is a szerzői jogokat sértő megoldásnak tartja, ám mások felhívják a figyelmet arra, hogy az egész kezdeményezésnek nem ez a lényege. Szerintük az a fontos, hogy az online-könyvtárban való kutakodással olyan publikációk, információk kerülhetnek felszínre, vissza a közös gondolkodás színterére, amelyek enélkül továbbra is rejtve maradnának – kvázi hozzáférhetetlen könyvespolcokon porosodnának – idéz a Google programjában részt vevő kutatókat a Wall Street Journal.
Hat évet kapott a szoftverkereskedő
A Virginia állambeli bíróság hat évre ítélte azt az illegális szoftverkereskedőt, aki dollármilliókat keresett lopott programok értékesítésével. Danny Ferrer elismerte, hogy hamis sorozatszámmal „legalizált” kopizott szoftvereket árult BuyUSA.com című weboldalán. Az FBI már keresi azokat, akik a sorozatszámokhoz juttatták Ferrert. A bíróság megállapítása szerint a tettes 20 millió dollár kárt okozott a szoftveriparnak 2002 és 2005 között. Ferrer azzal védekezett, hogy azért nyitotta meg sajátos boltját, mert feleségének akart megszerezni egy orvosi segédeszközt, igaz, azután hatalmába kerítette valamiféle kapzsiság – tette hozzá. Ami azt illeti ez utóbbi jegyében bevételéből vett néhány repülőgépet, több egzotikus autót és más javakat, amelyeket most elkoboztak tőle és elárvereznek. A bevételből az Adobe, a Macromedia és az Autodesk szoftverfejlesztők részesednek mások mellett. A szigorú ítélet indoka az elrettentés – derül ki a San José Mercury News híréből.
Házi őrizetben a spammer
Egy tinédzsert két hónapos házi őrizetre ítéltek, mert korábbi munkaadóját e-mailekkel árasztotta el, amivel lefagyasztotta annak rendszerét. A döntés másodfokon születet, az első tárgyalás nyomán ugyanis még úgy vélte a bíróság, hogy a levéláradat nem sérti a Computer Misuse Actot, az számítógép helytelen alkalmazásáról szóló jogszabályt, amely tiltja bármely komputer szándékos megkárosítását vagy módosítását. A másodfokon ítélkező bíró azonban úgy vélte, a munkaadó számítógépének lefagyasztása kimerítette a károsítás tényállását, ezért elrendelte, hogy a tinédzser elkövető a nap bizonyos szakaszaiban nem hagyhatja el otthonát. A házi őrizet kiegészítő „büntetése”, hogy hatálya éppen az iskolakezdés előtt járt le – jelentette a CNET.
Kötelezték a DT-t a hálózatmegosztásra
Az Európai Bizottság és a német távközlési hatóság kötelezte a Deutsche Telekom AG-t (DT), hogy nyissa meg nagy sebességű adatátviteli hálózatát versenytársai előtt. A határozat értelmében a DT-nek lehetővé kell tenni, hogy más szolgáltatók hozzáférési időket vásároljanak, amelyek segítségével kiszolgálhatják ügyfeleiket. Az állami felügyeletnek engedélyezési jogköre van a bérleti díjakra vonatkozóan. Korábban gondot jelentet, hogy minden cégnek magának kellett kiépítenie átviteli rendszerét, ami megdrágította az internet-hozzáférés díját Németország vidéki részein – írta a Wall Street Journal.
