Aki megtapasztalta az informatikusok egészséges szakmai öntudatát – ne adj’ isten, néha-néha gőgjét –, annak mosolyognia kellene, amikor egy szakemberen kifog a technika. A minap például egy interjú után a jól képzett, igen magas beosztású informatikus-vezető interjúalany megkérte a fotóst, hadd töltse le laptopjába a beszélgetés alatt készült képeket. Kihúztak a gépből egy drótot, bedugták a digitális fotómasinába, majd elindítottak mindenféle programokat – hiába. A technika nem akarta az igazságot, sehogy sem sikerült a másolás.
Legszebb öröm a káröröm, gondoltam, most itt lenne az alkalom mosolyogni azon, hogy megbokrosodott a technika egy hozzáértő keze alatt. De valahogy nem volt kedvem kárörvendezni. Nem csökkentette volna ugyanis azt a mindennapi frusztrációt, amit a szerkesztőség tévékészüléke okoz. Munkaeszköz lenne a drágám, mert egy hírcsatorna megy rajta, ám képtelenek vagyunk bekapcsolni. Zsizsikes arcát mutatja, amikor reggelente benyomjuk a megfelelő gombot, és rendszergazdát kell hívnunk, hogy valahogy előszedje belőle a megfelelő csatornát. Minden egyes nap érezteti velünk, hogy alatta vagyunk a táplálkozási láncban, ugyanis halálba szekálhat bennünket kezelhetetlenségével.
Ha viszont a tévé felette áll a felhasználónak, akkor hol van a számítógép? Még feljebb kell lennie, hiszen csak akkor hajlandó szóba állni velünk, ha olyan sorrendben nyomogatjuk a billentyűket rajta, ahogyan azt ő akarja. Aki nem ezt teszi, azt az őrületbe kergeti. Mindenki látott már a gépét vöröslő fejjel szidalmazó felhasználót – nos, ez az első lépés a szívinfarktushoz vezető úton. A komputereken viszont az informatikusok uralkodnak, minthogy bármikor szétszedhetik és újra összerakhatják őket. Ennek alapján ők egyfajta csúcsragadozói ennek a táplálkozási láncnak. Uralkodnak a gépek és az azok által regulázott emberek felett is.
Nagyon sovány vigasz, hogy azért még nekik is van kitől tartaniuk. Talán már ki is találta a Kedves Olvasó, kikről is van szó. Igen, a használtautó-nepperekről, akik bárkit levesznek pár százezer forintra. Még az informatikusokat is.
