Hat évvel ezelőtt gondolt egy merészet Szemmoto Szachio elektromérnök: úgy vélte, betörhet a japán vezetékes távközlés meglehetősen megkövesedett piacára. Ötletét a szakmában eltöltött évek alatt felhalmozott tapasztalataiból merítette, cége arra vállalkozott, hogy üzleti felhasználóknak értékesíti az ország legnagyobb telefonvállalata, egyben néhai monopol szolgáltatója, a Nippon Telegraph & Telephone Corp. (NTT) kihasználatlan vonalait. Bár kevesen hittek abban, hogy egy mindössze 250 ezer dollár tőkével alapított vállalkozás felveheti a versenyt az NTT-vel, az eAccess Ltd. névre keresztelt cég 11 hónap alatt megvetette a lábát a piacon, mára 1,8 millió előfizetőt gyűjtött össze és idei üzleti évében 500 millió dollár árbevétel mellett 23 milliós profitot vár. A széles sávú vezetékes távközlésben szerzett tapasztalatai alapján most a mobiltávközlésben akar helyet szerezni vállalkozásának a cégvezető – írja a Business Week.
A szigetország kommunikációs minisztériuma nemrégiben három új szereplőnek adott frekvenciát mobiltávközlési szolgáltatás indítására. Az egyiket az IPMobile adatátviteli szolgáltató kapta, a másikat a legnagyobb japán internetes portált, a Yahoo Japant működtető Softbank, míg a harmadikat az eAccess. Évek óta ez az első a piacnyitás irányába tett lépés az ottani mobiltávközlésben, s bár az új jövevényekkel szemben határozott követelményeket fogalmaztak meg – például 2011 márciusára fejenként kétmillió felhasználót kell felmutatniuk licencük megtartásának feltételeként –, van esélyük a sikerre. A piacon osztozkodó három operátor, az NTT DoCoMo mobilcége, a KDDI és a brit Vodafone ottani vállalkozása ugyanis meglehetősen kényelmes versenyt folytat. Emiatt a 90 millió japán mobilos viszonylag drágán használhatja készülékét a fejlett világ többi zsebtelefon-tulajdonosához képest. Ennek köszönhetik a japán berendezésgyártók, hogy eddig lényegében csak tőlük vásároltak a mobilcégek – a dél-koreai Samsung, LG, az amerikai Motorola és a finn Nokia nem rúghatott labdába. A JP Morgan Chase & Co. becslése szerint például a Japánban használt zsebtelefonoknak mindössze egy százaléka származik tőlük.
Ennek megfelelően az eAccess a cégvezetés közlése szerint mindjárt azzal kezdi, hogy bármely szállítótól kész vásárolni, kizárólag az ajánlatok összehasonlítása alapján fog dönteni. Részben ez teheti lehetővé, hogy áraikkal erősen alákínáljanak a piacot uraló versenytársaiknak, s így – a vállalkozás vezetőinek várakozásai szerint – az országos lefedettség elérése nyomán hamar tízmillió előfizetőjük lehet. Ehhez segítséget ad, hogy a licencszerződés szerint 2,5 millió felhasználó után bővíthetik az általuk használt frekvenciatartományt, amire szükség is lesz a megnövekvő forgalom kezeléséhez. A fejlesztésekhez eddig 450 millió dollárt szedtek össze egy befektetői csoporttól, és jelenleg továbbiakkal tárgyalnak még 400 ezerről. Nem egy óriási összeg, de elég lehet az első év, azaz a rendszer kiépítésének és a szolgáltatás elindításának költségeire. Szakértők szerint ha az eAccess megveti a lábát a piacon, akkor már összejöhet az a további 5-6 milliárd dollár, ami a hosszabb távú fejlődéshez kell. Egy szakértő szerint Szemmoto tipikus japán „sorozat vállalkozó”: jó kapcsolatai vannak, energikus és rámenős.
