Az IBM 2005-ös biztonsági jelentése úgy ítéli meg, hogy 2006-ban gyökeres változás, illetve ugrásszerű fejlődés várható a kiberbűnözés terén, amelynek hangsúlya a kiterjedt, globális támadások helyett a konkrét szervezetek ellen, haszonszerzési szándékkal végrehajtott, kisebb és rejtettebb támadások felé tolódik el.
A tanulmány szerint 2005-ben többnyire közepes volt az it-fenyegetések szintje. Bár az ismert médiaszervezeteket megbénító Zotob féreg nemzetközi figyelmet kapott, a korábbinál határozottan kisebb volt a globális léptékben terjedő rosszindulatú programok mennyisége. Ez azonban csupán az érem egyik oldala. Az elmúlt évben kiderült, hogy a támadásokat, a levélszemétküldést és a rosszindulatú programok terjesztését sok esetben a nyereségvágy vezérli. Az USA-ban és más országokban végrehajtott nagyszabású letartóztatások során nyilvánvalóvá vált az érintett személyek kapcsolata a szervezett bűnözéssel, csakúgy mint a tetteiket motiváló pénzszerzési szándék. Mivel a szoftverek és a hálózatok egyre védettebbek, a bűnözők jelentős része a jövőben várhatóan a szervezetek legsérülékenyebb hozzáférési pontján – a dolgozókon – keresztül próbál támadni.
„Tavaly csökkent a kiterjedt támadások gyakorisága, de a felhasználók még mindig ezeket tartják a személyes adataikat fenyegető legnagyobb veszélynek” – mutatott rá Cal Slemp, az IBM biztonsági és adatvédelmi szolgáltatásokért felelős alelnöke. „Az IBM szerint megváltoztak a játékszabályok. A rendszerek védelmének megerősödésével és a büntetések szigorodásával dörzsöltebb, szervezett bűnözők vették át a fiatal, kíváncsi kibertámadók helyét. Ez azt jelenti, hogy bár a támadások ritkábbak, ám sokkal célzottabbak és nagyobb kárt okoznak.”
