BUX 139275.02 -0,02 %
OTP 45260 -0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Félünk is, meg nem is a mobiltól

Örökzöld problémája a felhasználóknak, hogy vajon károsítja-e egészségüket mobiltelefonjuk sugárzása. Egy felmérésből most az derül ki, hogy a magyar mobilosok félnek is, meg nem is ettől - bizonyosan kevésbé, mint azt egyes környezetvédők jónak látnák.

2006. január 27. péntek, 07:44

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magyar mobiltelefon-tulajdonosok nem biztosak abban, hogy telefonjaiknak egészségkárosító hatása van, biztos, ami biztos alapon azonban hajlandóak lennének többet fizetni egy olyan készülékért, amely alacsonyabb szintű sugárzást bocsát ki – derül ki a TNS Hungary kutatásából. A megkérdezettek többsége bizonytalanságától függetlenül engedélyezné a kiskorúak mobiltelefon-használatát. A TNS Hungary piackutató vállalat reprezentatív mintavételű kutatása során ötszáz 18 éves és idősebb magyar állampolgár fejtette ki véleményét a mobiltelefon veszélyeivel kapcsolatban.
A megkérdezettek több mint 20 százaléka úgy véli, hogy a telefonok sugárzása súlyos egészségkárosító hatással bír, ám körülbelül azonos mértékben vannak azok is, akik nem tartják veszélyforrásnak a készülékeket. Az adatokból az is kiderül, hogy a megkérdezettek közül a 18–29 éves korosztály bízik abban, hogy egyáltalán semmiféle egészségügyi következménye nincsen annak, ha valaki sokat mobilozik. Meglepő módon a legtöbbet mobiltelefonáló 30–50 év közöttiek szinte ugyanúgy vélekednek a mobiltelefonok veszélytelenségéről, mint a fiatalabbak. Ugyanakkor a 60 év fölöttiek aggódnak a legjobban a sugárzás miatt, annak ellenére, hogy a statisztikák szerint ez a korosztály használja a legkevesebbet a mobiltelefont.
Orbán Gábornak, a TNS Hungary Kft. telecom szektora vezetőjének elmondása szerint „a TNS Hungary kutatásából az is kiderül, hogy a megkérdezettek 60 százaléka hajlandó lenne többet fizetni egy olyan készülékért, amely bizonyítottan alacsonyabb szintű sugárzást bocsát ki. Azt is láthatjuk, hogy a közvéleményt nagyon megosztja a készülékek sugárzásáról kialakult vita és nem igazán tudják eldönteni, milyen álláspontra helyezkedjenek.”
Annak ellenére, hogy a kutatásból kiderült: a magyar telefontulajdonosok nem biztosak abban, hogy készülékeik milyen veszélyforrást jelenthetnek, 60 százalékuk egyetért azzal, hogy kiskorúak használhassanak mobiltelefont. A megkérdezettek fele ugyanakkor hozzátette, hogy az ideális eset az lenne, ha csak szülői beleegyezéssel mobilozhatna a gyerek a családban.
Tény, hogy a mobiltelefon veszélyei – ha van egyáltalán ilyen – még kevéssé ismertek, hatása pedig igazán csak évtizedek múlva jelentkezik majd. (Megint csak feltéve, hogy egyáltalán veszélyforrást jelenthet a mobil). A tudósok még csak most kutatják, milyen élettani hatásai vannak a készülékeknek. Ennek ellenére az utóbbi években egyre inkább elterjedt az nézet, hogy a mobiltelefon sugárzása súlyosan károsíthatja az élő szervezetet.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet