BUX 139138.00 -0,12 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Panoráma

2005. december 9. péntek, 07:32

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szaporodnak a városi hálók
Egymás után jelentik be az USA nagy- és kisvárosai, hogy vezeték nélküli helyi hálózatot építenek vagy tervezik ilyen létrehozását. A vezeték nélküli összeköttetések technológiájának fejlődése lehetővé teszi egyre nagyobb, ugyanakkor megbízhatóan működő rendszerek kiépítését. A nagyobb települések közül Philadelphia és San Francisco, a kisebbek közül Lebanon, Oregon állítják fel városi hálójukat, amelyekkel a gazdasági fejlődéstől a lakosság jobb kiszolgálásáig a legkülönbözőbb célokat akarják elérni. Az arizonai Tucsonban a vezeték nélküli rendszer az egészségügyi szolgáltatók kapcsolatát erősíti – átadása 2006 közepén várható –, míg máshol a szegényekhez akarják eljuttatni segítségével az infor-kommunikációs világ áldásait. A legjobban talán a kaliforniai Mountain View járt, ahol ingyen építi ki a vezeték nélküli hálózatot a Google, amelynek ott van a főhadiszállása – derül ki a Federal Computer Week híréből.
Adatmegosztást a hivatalokban!
Arra szólítja fel Nagy-Britannia kormányzati szervezeteit jelentésében a Council for Science and Technology, hogy a személyiségi jogok teljes védelme mellett osszák meg egymással az állampolgárokról őrzött adataikat. Az egyes hivatalok oly nagy mennyiségű információt gyűjtenek a hozzájuk forduló emberekről, hogy ezek átadása, az újabb adatkérések feleslegessé tétele egy csapásra javítaná a szolgáltatásaik színvonalát (ahogy egyébként ez már megtörtént a brit egészségügyben). Mark Walport, a jelentés egyik szerzője elmondta, hogy az egészségügyben az információcsere lehetővé tette az egymástól függetlenül diagnosztizált betegségek, illetve bizonyos szociális tényezők közötti kapcsolat felderítését, továbbá javította a páciensek állapotának nyomon követését. A szakember szerint ehhez hasonló előnyökkel járna a kormányzati adatbázisok közötti átjárás megteremtése, az így nyert információk kreatív felhasználása sok haszonnal járhatna, miközben biztosítani lehet az információk bizalmas kezelését is – idézte a kutatót a BBC.
Újabb kétezer embert „vadásztak le”
Több ország 2100 állampolgára ellen indított jogi eljárást a nemzetközi zeneipari szövetség (IFPI, International Federation of the Phonographic Industry) a tagszervezetei által birtokolt szerzői jogok megsértése címén. Az internetes fájlmegosztást folytató „banditák” Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország, Svájc, Svédország, Argentína, Szingapúr és Hongkong lakosai. Ezzel a világ országaiban már 3800 ember „skalpja került ki” az IFPI sátra elé, míg az Egyesült Államokban egymagában majdnem 16 ezer ügyfelét perelte be a zeneipar. Az USA mellett Ausztráliban és Dél-Koreában tudták elérni, hogy a helyi hatóságok erőteljesen együttműködnek velük. John Kennedy, az IFPI elnöke úgy jellemezte mostani akciójukat, hogy azzal jelentősen kiterjesztették a büntethető fájlmegosztás visszaszorítását célzó tevékenységüket, majd bájosan hozzátette, hogy e jogi eljárások során a magánemberek ezrei „tanulták meg, hogy milyen ára, jogi és anyagi kockázata van annak, ha részt vesznek jogvédett zenék fájlmegosztásában” – idézi az önjelölt „igazságosztót” a BBC.
Online-oktatás Afrikában
Online-oktatási programot kíván támogatni Afrikában nemrégiben létrehozott alapjából a William and Flora Hewlett Foundation. A kilencszázmillió dolláros alap a fekete afrikai országokat segítő oktatási alapítvány konzorciumához kerül, amely olyan internetes portált fejleszt, amelyen keresztül elérhető lesz az oktatási anyagok igen széles skálája, köztük vezető egyesült államokbeli egyetemek tananyagai. Szakértők szerint a világ ezen térségében nagyon kevés a matematikatanár, illetve a természettudományok más ágainak oktatásához értő szakember, ezért a most bejelentett program elsősorban a tanárok tanítását szolgálná. Ugyanakkor az online-iskola virtuális kapuja nemcsak az oktatói pályára készülők előtt állna nyitva, hanem bárki előtt, aki tanulni akar. A rendszer először Tanzániában és Dél-Afrikában válik hozzáférhetővé, innen indulva válna egyre szélesebb körben elérhetővé Afrikában – jelentette az Inside Higher Ed.
Becsukott az i2HUB
Üzemeltetői leállították az internet2-n működő i2HUB fáljmegosztó (p2p) site-ot, amelyen az intereneten elérhetőnél sokkal nagyobb sebességgel lehetett fájlokat fel- és letölteni. A lépést az indokolta, hogy kétségek merültek fel a webhely nyújtotta szolgáltatás jogszerűségével kapcsolatban. A több mint kétszáz egyesült államokbeli egyetemet és más kutatóhelyet összekötő új haló e site-ját általában legális fájlcserére használták a rendszerhez hozzáférő kutatók, oktatók és diákok, ám utóbbiak közül sokan kihasználták az internet2 irdatlan sebességét, hogy zenéket és filmeket töltsenek le róla. Ennek nyomán a szórakoztatóipar érintett cégeinek szakmai szövetsége beperelt jó pár fiatalalt a szerzői jogok megsértése miatt, és közölte, hogy magának a szolgáltatásnak az üzemletetőit is készek a bíróság elé idézni a jogsértésben való részvételéért. Az i2HUB bezárása követi a Grokster hasonló lépését, illetve az eDonkey, a legnépszerűbb p2p-site bejelentését, hogy áttér a vitathatatlanul legális szolgáltatások nyújtására – közölte a CNET.
Lebukott azonosítótolvajok
Titkosszolgálati módszerekkel lepleztek le egy hattagú társaságot, amely internetes banki és hitelkártya-azonosítók eltulajdonításával foglalkozott az USA-ban. Korábban a banda két tagját már elcsípték, ugyanakkor összesen 19 résztvevőből állt az a csapat, amelyről tavaly kiderítették, hogy a személyes információk világszintű adásvételével foglalkozó weboldalt üzemeltet. A site-on társadalombiztosítási számok, hitelkártyaszámok és hamis azonosítók cseréltek gazdát. Összesen több mint 1,5 millió kártyaszámot, közel 18 millió e-mail-azonosítót találtak a rossz fiúk szerverein. Az egyik vád alá helyett személy, a személyes azonosítók forgalmazására specializálódott Wesley Lanning ügyvédje elismerte, hogy bár védence lényegében csak tinédzsereken „segített”, akik a hamis adatok birtokában „nagykorúsítva” magukat bárokban sört rendeltek, semmi biztosíték nincs arra, hogy egy őrült egy legális személyazonosság megszerzésével ne gyártson bombákat és küldözgesse azokat valahová – idézi a jogászt a Wired News.
Bajban van egy BitTorrent-felhasználó
Egy hongkongi bíróság három hónapos börtönbüntetésre ítélt egy állampolgárt azért, mert mozifilmeket osztott meg másokkal az interneten. Chan Nai-mingnek azért kell bilincsbe öltöznie, mert saját komputerén elérhetővé tett három filmet a BitTorrent technológiájának segítségével, majd Big Crook néven tájékoztatta a világháló közönségét, hogy az anyagok nála elérhetők. Ez az eset az első, hogy a BitTorrent eszközeinek használata nyomán elmeszelnek valakit, ugyanakkor első abból a szempontból is, hogy rámutat a hongkongi hatóságok elszántságára a fájlmegosztással szembeni fellépés terén. A szigetet eddig a szerzőijog-sértésék egyik fellegváraként tartották számon, amin a helyi kormány változtatni szeretne. Ennek megfelelően a hatóságok most lelkendezve üdvözölték a bírósági szigort, mondván: ez majd mindenkit elrettent a hasonló cselekményektől – derült ki az International Herald Tribune tudósításából.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet