Egészen az idei év első feléig gyakorlatilag egyszereplős volt az elektronikus leveleket mobilkészülékekre eljuttató szolgáltatások piaca. A Research In Motion Ltd. (RIM) BlackBerryje volt a legelterjedtebb – hárommillió felhasználó által használt – mobilkészülék, amelyre az üzletemberek utazás közben is lekérhették a számítógépükre érkező e-maileket (NAPI Gazdaság, 2004. december 8., 8. oldal), miközben a részpiac második szereplője a PalmOne Inc. volt és megjelentek olyan versenytársak is, mint a Microsoft, illetve az Intellisync és a SEVEN Networks kezdő vállalkozások. Ebben a helyzetben robbant be a piacra a korábban csak szakmai körökben ismert, kilencéves kaliforniai Visto Corp., amely a Vodafone-nal egyezett meg, hogy a brit távközlési óriás tíz országban (köztük Franciaországban és Olaszországban is) bevezeti vezeték nélküli e-mailező szolgáltatását. Ezt követően a kanadai Rogers Communications Inc. mobiloperátorral is megegyeztek, majd licencszerződést kötöttek az egyesült Államokbeli Nextel Communicationssal (amely a Sprint Corp.-pal való egyesülése nyomán Amerika harmadik legnagyobb vezeték nélküli szolgáltatásokat nyújtó távközlési vállalatává vált) – derül ki a Business Week tudósításából.
A mobilpiac játékosai igencsak örülnek ennek a fejleménynek, ugyanis a BlackBerry 1999-es megjelenése óta vártak arra, hogy végre megjelenjen egy olyan technológia, amely nem köti a mobil e-mailezést egyetlen speciális berendezéshez, hanem utat nyit annak, hogy sokféle fogadókészülékre eljussanak az elektronikus levelek. Emellett sokuknak elegük volt abból, hogy a RIM tetszés szerint szabja meg az árakat, ezért szomjúhozták a „beszállítók” közti versenyt. Mindez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a lehetőség megnyílása nyomán megszakítanák a kapcsolatukat a régi szolgáltatóval: a Nextel például egymás mellett kínálja ügyfeleinek a BlackBerryt és a Visto által nyújtott lehetőséget.
Az új vállalkozások nem abban versenyeznek a RIM-mel, hogy mást kínálnak hozzá képest, hanem inkább abban, hogy máshogy vezetik elő ugyanazt. (Bármely mobil e-mailező rendszer lehetővé teszi például a levelek távoli kezelését, például törlését is stb.) Míg a RIM mindent, a szükséges szoftvert, az elektronikus leveleket kezelő megoldást és magát a zsebkészüléket egy csomagban szállít az operátoroknak, addig a Visto, a Microsoft és mások a programokra koncentrálnak, és meghagyják a mobilcégeknek a lehetőséget, hogy telefonszállítóiktól rendeljenek e-mail-képes zsebiket. Ez az egyik titka a Visto sikerének, a másik pedig az, hogy olcsóbb versenytársainál. A Nextelnél például a BlackBerry-használat havonta 30–50 dollárjába kerül az ügyfélnek, addig a Vito-féle mobil e-mailezés csak 15–30-ba.
Érzékelve a kihívást a RIM elkezdte licencelni szoftvereit a mobilvállalatoknak, amelyekre azok ráépíthetik saját készülékeiket. Eközben a Visto vezérigazgatója, Brian A. Bogosian még több megállapodás megkötésében reménykedik, amelyek nyomán az év végére egymillióra nőhet felhasználóik száma, jövőre pedig nyereségessé válhat vállalkozásuk, amit tőzsdei bevezetés követhet.
