BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Panoráma

2005. szeptember 23. péntek, 03:51

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Könyvtárban kutat az FBI
Egy connecticuti könyvtár feljegyzéseit bekérette az FBI – jelentette egy amerikai jogvédő szervezet, az American Civil Liberties Union (ACLU) –, hivatkozva a terrorcselekmények megelőzősét célzó úgynevezett Patriot törvényre. Mivel ez a jogszabály megtiltja, hogy megnevezzék az eljárásba vont szervezetet, a könyvtár nevét homály fedi, és azt sem hozták nyilvánosságra, hogy konkrétan mi után is kutakodik a központi belbiztonsági hatóság. Az ACLU be akarja perelni a főrendőröket, mert szerinte hiába teszi lehetővé a Patriot törvény, hogy nemzetbiztonsági okokra hivatkozva adatokat kérjenek be, az adott esetben meg kellett volna jelölniük indokaikat és legalább egy bírói végzést hozniuk kellett volna magukkal. Anthony D. Romero, a szervezet vezetője szerint az eset jó példája annak, hogy a „kormány felhasználja a Patriot törvényt a törvénytisztelő amerikaiakról szóló bizalmas információk megszerzésére”. Az FBI nem kommentálja az dolgot, hírlevelében annyit jegyez meg, hogy a könyvtári információ beszerzése egy „a belső terrorizmus, valamint tiltott hírszerzési tevékenység elleni védekezést” szolgáló nyomozás részét képezi – idézte a hivatalt a New York Times.

Kalóznyilvántartás szervernaplók alapján
Fájlmegosztó forgalmat lebonyolító szerverek naplói alapján fogott perbe a szerzői jogok megsértésének vádjával 286 magánszemélyt a Motion Picture Association of America (MPAA). A filmstúdiók szövetségének beavatkozása nyomán számos ilyen szolgáltatás szűnt meg, amelyek közül nem egy a BitTorrent technológiáját használta. Ez az első eset, hogy ilyen információ alapján indítanak eljárást p2p-t használók emberek ellen. Bram Cohen, a nagyon nagy fájlok letöltését megkönnyítő BitTorrent létrehozója „hülye ötletnek” tartja, hogy a technológiája segítségével közvetített fájlmegosztást illegális tevékenységnek minősítik, ugyanis ő egyáltalán nem úgy tervezte azt, hogy elrejtse a felhasználók személyazonosságát. Bizonyára részben ez a megjegyzés ihlette az MPAA elnökhelyettesének, John Malcomnak azt a megjegyzését, miszerint az illegális letöltőknek tudniuk kell: „nem találnak barátokat az online-közösségben, amikor a szerzői jogok megsértésére vetemednek” – írta a CNET.

Terabájtos DVD-meghajtó
Megalkotta a világ első kereskedelmi forgalomba kerülő terabájtnyi információ, azaz 128 óra nagy felbontású digitális tartalom felvételére képes DVD-meghajtóját a Hithaci – közölte a gyártó. A cég abban bízik, hogy az újdonság jövőre életet lehel jelenleg veszteséges DVD-üzletágába. Ehhez egész kis termékcsaládot dobnak piacra, 160, 250 és 500 gigabájtos kapacitású berendezésekkel. A Hitachi állítása szerint az ő eszközük képes a világon először arra, hogy egyidejűleg két nagy felbontású programot rögzítsen párhuzamosan. A termékcsaládot nem akarják Japánon kívül forgalmazni, minthogy piaci tapasztalataik szerint az USA-ban és Európában nincs jelentős kereslet a high-end DVD-felvevőkre – jelentette a Washington Post.

Muszáj legálisnak lenni!
Bár az egyetemisták körében nem örvendeznek nagy népszerűségnek intézményeik legális zene- és mozifilm-letöltési szolgáltatásai, a főiskolák és egyetemek tovább működtetik azokat. Indokaik szerint egyrészt sok egyetemista azért él ezekkel a lehetőségekkel, másrészt a felsőoktatásnak részt kell vállalnia az illegális internetes tevékenységek visszaszorításából. További jó ok a dolog folytatására, hogy az intézmények szeretnék elkerülni diákjaik perbe fogását az amerikai zeneipari szövetség által, valamint azt is figyelembe kell venniük, hogy nemrégiben az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága hozott egy olyan ítéletet, amely szerint az it-hálózatok üzemletetőit is felelősség terheli a kalózkodásért, ha valamilyen módon „előidézik” a szabályszegést. A legális letöltés lehetővé tétele bizonyítja, hogy az egyetemek és főiskolák mindent megtesznek az ilyen csúfságok megelőzése érdekében – írta a Chronicle of Higher Education.

Kiterjesztenék a telefonadót
Kiterjesztené az úgynevezett Federal Service Fund távközlési alap befizetőinek körét az Egyesült Államok távközlési hatósága, a Federal Communications Commission (FCC). Ebbe az alapba jelenleg minden telefonszolgáltató befizet bizonyos összegeket, amelyeket a távoli, elhagyatott helyek, valamint a fékezett anyagi helyzetű fogyasztók telefonellátásának javítására fordítanak. A mostani kezdeményezés nyilvánvalóan az új, internetes telefonszolgáltatók megsarcolására irányul, ők ugyanis – lévén nem saját közcélú hálózatot használnak tevékenységükhöz – nem tagjai a befizetők exkluzív klubjának. Az FCC ugyanakkor nem tervezi az olyan tevékenységek utáni adószedést, mint az internetes csevegés vagy az instant messaging – jelentette a ZDNet.

Wi-Fi-hálózatokat a városokba!
Vezető technológiai cégek összeálltak, hogy elősegítsék a települések helyi vezeték nélküli hálózatainak kiépítését. Az ilyen távközlési rendszereket mind a magánemberek, mind a közszolgálati szervezetek felhasználhatnák az internet elérésére. A Digital Communities programot támogatja az Intel, a Dell, a Cisco, az IBM és több mint egy tucat a világ minden táján lévő város vesz benne részt. A kezdeményezők szerint a nagy sebességű rövid távú adatátvitelt lehetővé tevő Wi-Fi technológián alapuló hálózatok megkönnyítik az emberek kommunikációját, újabb lehetőséget teremtenek a vészhívások lebonyolítására, a szegényeknek is hozzáférhetővé teszik az internetet, emellett bevételi forrást is jelenthetnek, mert bizonyos tartalmakért pénzt kérhetnek – mind a felhasználóktól, mind a tartalomszolgáltatóktól – a helyhatóságok. A tajvani Tajpej városa, az egyik résztvevő például arra kívánja használni majdani helyi hálózatát, hogy online egyetemi oktatási programot indítson 2,63 millió lakosának – derül ki a CNET tudósításából.

Több kicsi egy nagy helyett
E-label néven új üzleti modellel kísérletezik a Warner Music Group. Ebben a zenekiadó muzsikusai nem néhány évenként egy CD-lemezen adnák ki 10-12 új szerzeményüket, hanem néhány hónaponként hármasával tennék fel azokat az internetre. Így legálisan, a bolti CD-knél olcsóbban elérhetővé, letölthetőkké válnának a kedvencek számai. (Az új módszert elfogadó szerzők megkapnák a mesterlemezeket az azokhoz tartozó mindennemű jogvédelemmel.) A nemzetközi zeneipari szövetség adatai szerint 2005 első félévében 180 millió zeneszámot adtak el online értékesítés keretében, ami igencsak nagy ugrás a 2004. első félévi 57 millióhoz képest. Ezzel egyidejűleg az Apple iTunes internetes zeneáruházának virtuális polcairól indított letöltések száma átlépte az 500 milliós határt – közölte a ZDNet.

Támogatás e-választási kutatásoknak
Öt évre 7,5 millió dollárt kap az USA szövetségi tudományos alapjától egy kutatócsoport, hogy kidolgozzon egy tuti elektronikus választási rendszert. A kutatóközpontot ACCURATE – A Center for Correct, Usable, Reliable Auditable and Transparent Elections, a Korrekt, Használható, Megbízható, Auditálható, Átlátható Választások Központja – névre keresztelték, tagjait a legkülönbözőbb felsőoktatási intézményekből és kutatóközpontokból szedték össze. Dan Wallach, az egyik részt vevő professzor szerint a nekik feladott lecke kulcskérdése, hogy „Hogyan használhatjuk a komputerrendszereket megbízható választási eszközökként, amikor tudjuk, hogy a számítógépek nem teljesen megbízhatóak, biztonságosak és hibamentesek?” Az ACCURATE projekttől azt várják támogatói, hogy kidolgozza az elektronikus választás technikai szabványait, és kifejleszt egy biztonságos, egyben könnyen kezelhető választási rendszert – derül ki a Washington Times tudósításából.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet