Számos szakértő korábbi várakozásával ellentétben a papírmentes iroda, az ezredforduló divatos szlogenje nem vált valóra – olvasható az egyik vezető nyomtatógyártó, az Oki által elvégzett elemzésben. A dokumentumok elkészítéséhez még mindig a papír az első számú hordozóeszköz, így az új kommunikációs csatornák lévén nem hogy csökkent a kinyomtatott oldalak száma, hanem egyenesen nőtt, hiszen a hosszabb szövegek, prezentációk korrektúrája, vagy akár a poszter, névjegykártya vagy leporelló elkészítése nem képzelhető el nyomtatás nélkül.
Nyugat-Európában 2002–2004 között 46 százalékkal nőtt a kinyomtatott oldalak száma, 2004–2007 között pedig további egynegyeddel nőhet, vagyis a 2002-es 1,2 milliárd oldal idén 1,77 milliárd kinyomtatott oldalra is nőhet, 2007-ben pedig ez a mutató meghaladhatja a 2,2 milliárdot. A fő papírfogyasztók a közszféra és a versenyszféra szervezetei, amelyek elsősorban nagyobb sebességű, sok munkaállomást hálózatból kezelni képes nyomtatókkal elégítik ki igényeiket. Érdekes módon, az elmúlt két évben a papírfogyasztás nem nőtt lineárisan a kinyomtatott oldalak számával, és a kutatások további eltérést jeleznek előre.
„A papírfelhasználás lassuló növekedése összefügg a kétoldalas nyomtatás elterjedésével, valamint azzal, hogy a felhasználók egyre inkább élnek azzal a lehetőséggel, hogy több oldalt kicsinyített formában nyomtatnak ki, ezzel a papírt hatékonyabban használják fel” – jelentette ki Érdi-Krausz Gábor, az Oki magyarországi képviseletének ügyvezető igazgatója. Véleménye szerint, mindez összefügg a vállalatok költségcsökkentésre irányuló törekvésével. Ennek másik jellemző megnyilvánulása az, hogy az egyéni nyomtatókat sok helyen munkacsoportos készülékek váltják fel, amelyek több embert tudnak hatékonyabban kiszolgálni.
A vizsgálat szerint a papírfelhasználás növekedésének egyik oka az, hogy a helyi és regionális számítógép-hálózatoknak köszönhetően robbanásszerűen megnőtt az elektronikusan hordozott információk mennyisége, hozzáférhetősége és reprodukálhatósága. Így a korábbi „nyomtasd ki és terjeszd” elvet a „terjeszd és nyomtasd ki” eljárás váltotta fel, amely már sokkal több helyen generál nyomtatási igényt, ezzel egy időben pedig sokkal több nyomtató talál gazdára.
Nyugat-Európában 2002-ben több mint 3,9 millió nyomtatót adtak el, míg Közép- és Kelet-Európában 1,4 milliót. A következő évben, 2003-ban a nyugat-európai értékesítési mennyiség alig változott, viszont minden nyolcadik eladott nyomtató színes volt. Régiónkban tavaly 63 százalékkal több nyomtatót értékesítettek, amelyeknek mintegy 2,4 százaléka volt színes.
A következő években egyre látványosabb lesz az eltérés a tekintetben is, hogy az oldalakat milyen nyomtatóval nyomtatják ki. A monokróm LED- és lézergépek hegemóniája ugyan továbbra is megmarad – jelenleg az idei várható összes mennyiség 90 százalékát, vagyis mintegy 1,6 milliárd oldalt nyomtatnak ilyen készülékekkel. Az előrejelzés szerint a színes szegmens növekményét teljes egészében a LED- és lézernyomtatók nyomatai fogják elvinni; a színes LED- és lézernyomtatókon kinyomott oldalak száma jelenleg mintegy 35 millió, ez 2007-ben elérheti akár a 95 milliót is. Ezzel szemben a „tintás” nyomatok mostani 133 milliós száma várhatóan 15 százalékkal csökkenni fog.
Napi Informatika
