Negyvenhat százalékkal nőtt a kinyomtatott oldalak száma az elmúlt két évben – áll az IDC megbízásából végzett tanulmányban. A Nyugat-Európára vonatkozó vizsgálat eredménye szerint továbbra is növekedni fog a kinyomtatott oldalak száma, viszont a papírfelhasználás bővülése lassulni fog, ami a kétoldalas nyomtatás elterjedésével lehet összefüggésben. A felmérés eredménye nyilvánvalóan bizakodással tölti el a nyomtatógyártókat, amit tovább erősíthet az a mindennapi tapasztalat, hogy a vállalati felhasználók bármit és mindent kinyomtatnak, ami a kezük ügyébe kerül. Ha kell, ha nem.
Tény, hogy amit egy vállalat tud, azt a dokumentumai rögzítik. Tény, hogy a mindennapos üzleti dokumentumok hatékony kezelése kritikus fontosságú lehet a vállalat gazdálkodása szempontjából. Tény, hogy a papíralapú dokumentumoknak a kereshető digitális formátumba való alakítása csökkenti a nyomtatási és postai költségeket, és az üzleti folyamatban lényegesen hozzáférhetőbbé teszi a döntéshozóknak az információkat. Mégis, a mindenki által ismert tények ellenére a papírmentes iroda egyre távolabbi, ha nem elérhetetlen álommá kezd válni.
Az okok összetettek, feltehetően az emberi elme nagy, a jövőben is megoldhatatlan rejtélyével állunk szemben. Átfogó vizsgálatról sajnos nincs tudomásom, ezért csak feltételezéseimet oszthatom meg. Az egyik fő ok az, hogy az elterjedt irodai rendszerekben a nyomtatás több ponton is elindítható a programokban, így akármennyire is a munkára összpontosít a dolgozó, időnként kikerülhetetlenné válik a nyomtatásgomb. Ennek megnyomása ráadásul pozitív visszacsatolású a munkahelyeken, hiszen fel lehet állni, el lehet menni a nyomtatványért – megmozgatva az elgémberedett csontokat. További ok lehet, hogy még ma is sokan vannak, akik szerint munkahelyi juttatás az ingyenes nyomtatás, sőt egyesek alapvető emberi alapjognak érzik azt, hasonlóan a munkahelyi magántelefonáláshoz.
