Új világháló épül
Négy szerződést írt alá hat vállalattal egy globális adathálózat kiépítéséről az USA védelmi információs rendszerekért felelős hivatala (Defense Information Systems Agency). A megállapodások indulóértéke 400 millió dollár, ami tíz éven át növekedhet, ha az érintettek élnek az előttük nyitva álló opciókkal. A nyertes cégek a Ciena Corporation, a Cisco Systems, a Juniper Networks, a Qwest Communications, a Sprint és a Sycamore Networks. A Cisco és a Sycamore a Qwest és a Sprint alvállalkozóiként vesznek részt az üzletben – írja a The New York Times.
Kínai-orosz „privát háló”
Oroszország és Kína azt tervezi, hogy nagy sebességű adatátviteli kapcsolatot létesít a két ország között. Technikailag ezt úgy oldanák meg, hogy kiterjesztenék az Egyesült Államokat és Oroszországot összekötő „privát”, az internettől független, tudományos együttműködést szolgáló hálózatot. A kiterjesztett rendszer így végül is egy vezetékre fűzné fel Chichagót, Amszterdamot, Moszkvát, Szibériát, Pekinget és Hongkongot. Az USA nemzeti tudományos alapja (National Science Foundation) 2,8 millió dollárt adna a projekthez, amit Oroszország és Kína hasonló összegekkel egészítene ki – derül ki az eWeek cikkéből.
Saját mobilchipet fejlesztenek kínai cégek
Mobiltelefonokba való chipek kifejlesztésébe kezdett három kínai vállalat. A processzorok a kínai kormány által támogatott TD-SCDMA szabványhoz igazodnak majd, kereskedelmi forgalmazásuk megkezdését 2004 szeptemberére tervezik. A kormány ezalatt a harmadik generációs (3G) bevezetésére készülve folytatja számos telefonchipszabvány tesztelését – idézi a hivatalos Xinhua hírügynökséget a The Wall Street Journal.
Az ázsiaiak az IPv6-ra gyúrnak?
Japán, Kína és Dél-Korea állítólag azt tervezi, hogy már 2005-re kifejleszti az internetprotokoll új szabványát, az IPv6-ot. A jelenleg használt technológia, az IPv4 az Egyesült Államok felügyelete alatt áll, és bár számos ottani vállalat és az USA védelmi minisztériuma támogatja az IPv6 kifejlesztését, az új szabvány bevezetését csak 2008-ra tervezik. A japán kormány évi 18 millió dollárt szán arra, hogy IPv6-alapú hálózattal kössenek össze ottani helyi önkormányzatokat, vállalatokat, illetve háztartásokat. Hasonló rendszerek épülnének ki a másik két ázsiai országban is, amelyeket végül összekötnének a szigetországban lévő társukkal. A Nihon Keizai Shimbun megkérdezte az egyik legnagyobb japán elektronikai vállalat, a Hitachi képviselőjét, mit tud a tervekről. Mint kiderült, a nagyvállalatnál hallottak arról, hogy a három említett kormány szakértői megbeszéléseket folytatnak az IPv6 bevezetéséről, de a Hitachi semmilyen konkrét fejlesztésről nem tud, így ilyenben nem is vesz részt – tudósít a CNET.
Izrael szakít a Microsofttal
Felfüggesztette a Microsoft egyes termékeinek vásárlását az izraeli kormány, minthogy szakemberei azt tervezik, hogy kevésbé költséges, nyílt forráskódú szoftverek használatára állítják a hivatalokat. Ez nem jelenti azt, hogy letörölnék a gépeken jelenleg futó Office-termékeket, ám nem szándékoznak ezeket frissíteni. Egy neve elhallgatását kérő pénzügyminisztériumi tisztviselő szerint a döntést tisztán gazdaságossági megfontolások szülték. A Microsoft nem kívánta kommentálni az ügyet – jelentette a San Jose Mercury News.
Zsarolás e-mailben
Üzleti és otthoni felhasználókhoz küldtek zsarolólevelet ismeretlen gazfickók, azt állítva, hogy hozzáférnek a címzettek PC-jéhez, így ha azok nem fizetnek, akkor információkat törölnek le vagy gyermekpornót küldenek a merevlemezükre. A zsarolók általában 20-30 dollárt követelnek, célpontjaikat nagy e-mail-címlistákról szedték le. Az ilyen támadásoknak bármelyik internetező áldozatul eshet. Aki hasonló levelet kap, annak azt tanácsolják a szakemberek, hogy ne válaszoljon a feladónak, hanem forduljon a hatóságokhoz – derül ki a CNN tudósításából.
Tovább nyomul a PeopleSoftért az Oracle
Ismét kiterjesztette a PeopleSoftra tett felvásárlási ajánlatának határidejét az Oracle. Jelenleg a célba vett vállalkozás részvényeseinek mindössze három százaléka mutat érdeklődést a lehetőség iránt, ami kisebb az akció kezdetekor, októberben tapasztalt hajlandóságnál. A PeopleSoft vezetése az első pillanattól kezdve amellett érvel, hogy a felvásárlás nem szolgálná a cég tulajdonosainak érdekét. A vállalat igazgatótanácsa azóta is keményen dolgozik az akció meghiúsításán. Az Oracle szóvivője szerint azonban a részvényesek lanyha érdeklődésének az az oka, hogy várják az egyesült államokbeli és európai versenyhatóságok jóváhagyását az üzlethez. Az új határidő egyébként 2004. február 13. – közölte az Internet News.
Norvégiában szabad dvd-t másolni
Egy norvég fellebbviteli bíróság helybenhagyta az alsóbb szintű bírói fórum döntését, miszerint Jon Johansen nem sértette meg a norvég szerzői jogokat azzal, hogy megfejtette a dvd-k másolását gátló mechanizmus kódját és eredményeit közzétette a világhálón. Johansen kezdettől fogva azzal érvel, hogy mivel megfejtette (nem ellopta) a titkos kódot, jogszerűen másol olyan lemezeket, amelyeket törvényes módon, boltban vásárolt. Az USA moziiparának képviselői, akik a pert indították a norvég fiatalember ellen, úgy vélik, ha Norvégiában nem is törvényellenes, amit Johansen csinál, akkor is rossz példát mutat: arra bátorít másokat a világ minden táján, hogy megkerüljék a másolásvédelmi technológiákat. A fellebbviteli bírók ezzel szemben azzal érvelnek, hogy a kopizás a dvd-k esetében még annál is elfogadhatóbb, mint amikor valaki lemásol egy jogszerűen a tulajdonába került könyvet, mivel a bolti lemezek karcossá, következésképpen használhatatlanná válhatnak. Az ügyészségnek két hete van eldönteni, fellebbez-e a másodfokú döntés ellen a norvég legfelsőbb bíróságnál – írta a Wired News.
Bármin lejátszható, de nem másolható
Olyan új másolásvédelmi eljárást ajánl a hardvergyártóknak a Philips Electronics, amely lehetővé teszi, hogy az adathordozót bármelyikük eszközén lejátsszák, de minden körülmények között megakadályozza annak másolását. A komputerfelhasználók gyakran panaszkodnak a digitális jogvédelem sokféle formátuma miatt – ezek között számos olyan van, amelyet egyes gépek nem képesek kezelni. Az Intertrust, a Philips és a Sony közös tulajdonában lévő vállalkozás most olyan DRM (digital rights management)-megoldást ajánl, amely minden lejátszóval kompatíbilis, ugyanakkor mindegyiken megakadályozza a hang- vagy képhordozó tartalmának másolását. A Philips szakemberei szerint az egységes megoldás bevezetése mind a fogyasztók, mind az eszközgyártók érdekeinek tökéletesen megfelel. A cég hat hónapon belül akarja piacra dobni technológiáját – áll a Wired News hírében.
Érvek a turistainformációk megosztása ellen
Az Európai Parlament néhány tagja kifogásolja, hogy az Európai Bizottság beleegyezett az Egyesült Államokba utazó EU-polgárokról szóló információknak az USA hatóságai részére történő átadásába. A brüsszeli hivatalnokok azzal védekeznek, hogy mivel az EU szabályozása alapvetően tiltja az emberek érzékeny személyes adatainak kiadását, lényeges engedményeket tudtak elérni a tárgyalások során. Az USA hatóságai által kértnél kevesebb információt szolgáltatnak ki, amelyeket az eredetileg elvártnál kevesebb ideig őrizhetnek meg az ottani számítógépekben, továbbá nem használhatnak fel az Egyesült Államokban belső jogi eljárásokban. Az adatszolgáltatást kifogásoló európai parlamenti képviselők szerint nemcsak az a baj, hogy maga az aktus ellenkezik az unió alapszabályaival, hanem az is, hogy az USA-ban nem megfelelő az adatvédelem és nincs teljesen független adatvédelmi biztos – idézte a honatyákat a Wired News.
